[Proje]: NAYA Studio

 

Proje Adı: NAYA STUDIO
İSTANBUL, 2020
Mimari: MAS MİMARLIK
İşveren: NAYA STUDIO İSTANBUL
Fotoğrafçı: FEVZİ ONDU

Mimari, iç mimari ve peyzaj projesi MAS Mimarlık’a ait olan NAYA Studio, 2020 yılında tamamlandı. İstanbul, Kuruçeşme’de bulunan projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

“Doğal, ham ve yalın olanın çağrıştırdığı gerçeklik ve huzur NAYA Studio için yaratılan mekânı tarifler. Özel üretim mum ve seramikler ile nadir sanat eserlerinin ve tasarım objelerinin bir arada sergilendiği stüdyo, ziyaretçilere NAYA’nın içinde barındırdığı ritmi ve hissi deneyimleme ve yaşamına yansıtma fırsatı verir. Satın alma odaklı bir mağaza kimliğinden uzak, misafirlerin vakit geçirirken ağırlanmasını sağlayacak ikram imkanları da içeren, zaman içinde eklenecek ürün ve etkinliklere yönelik esnek ve çok yönlü bir mimari kurgu sunar. Mevcut tarihi binada sokaktan arka bahçeye uzanan doğrusal kurgu, yarı geçirgen kumaş bölüntüler aracılığıyla bir odalar serisine dönüşür; mekânın temel bütünlüğü korunurken hacim ve atmosfer olarak farklılaşan, ürünlerin ziyaretçiler tarafından daha kişisel bir ölçekte deneyimleyebileceği mekânsal bir koreografi şeklinde hayal edilmiştir. Arka bahçe tasarımı da mekân bütünlüğünün bir parçası olarak düşünülmüş, sokaktan bahçeye uzanan kent/ iç mekân/ dış mekân örüntüsü mimari deneyimin temel ögesi olarak planlanmıştır.

Malzeme, doku ve renk seçimleri NAYA marka kimliğinde de yer alan beton, ahşap, toprak ve ham metal dokularından ilham alır. İç mekân deneyimi görselliğin yanı sıra kullanıcıya koku alma, dokunma gibi birçok yoldan temas edebilen çok duyulu bir yaklaşımın ürünüdür. Zeminde uygulanan beton malzeme ve doğal sıva dokulu duvarlar mekânsal bütünlüğü vurgularken girişten itibaren başlayan yarı geçirgen kumaş portallar hem mekânsal derinliği hem de günün farklı saatlerinde değişen ışığın etkisiyle deneyimsel derinliği ön plana çıkarır.

Her odanın teşhir ünitelerinin farklı bir malzeme tercihi ile tanımlandığı sokaktan arka bahçeye uzanan mekânsal kurgu; sıkıştırılmış toprak kaideler, masif ahşap raflar ve ham metal dokular ile çeşitli NAYA ürünlerine eşlik ederken ziyaretçiyi merak uyandıran bir yolculuğa çıkarır. Yolculuktaki temel eşik noktalarından biri bahçeye açılan geniş ‘pivot’ kapıdır, tabiatı iç mekânın bir parçası gibi hissettiren özgün bir mimari deneyim yaratır.”

Mekanik: Proses Mühendislik
Elektrik: Zara Mühendislik
İç Mimari: MAS Mimarlık
Peyzaj Mimarisi: MAS Mimarlık


Cephe

  • AluGlax [Demir, Alüminyum Doğrama]

Peyzaj

  • Kandilli Botanik

Aydınlatma

  • Lider Aydınlatma
  • Tepta Aydınlatma

Mobilya Aksesuar

  • Earth Mono [Sıkıştırılmış Toprak Kaideler]
  • Serdemade [Beton Mobilyalar]

Bitirme İşleri

  • SFS Microtopping [Zemin]

Islak Hacim

  • VitrA