(AGT) 2021 Değerlendirmelerini ve 2022 Hedeflerini Paylaştı!

Parke ve Panel sektörlerinin lider markalarından AGT, 16 Şubat 2022 tarihinde Antalya fabrika yerleşkesinde düzenlediği bir basın daveti ile 2021 yılı değerlendirmelerini ve 2022 hedeflerini mimarlık, mobilya ve dekorasyon yayınlarının temsilcileri ile paylaştı. Yeni showroom konsepti “Design Box”ın tanıtıldığı, fabrika gezisi ile üretim sürecinin aktarıldığı basın buluşmasına AGT İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya katıldı. 

Ekinlikte öncelikle AGT’nin 2021 yılı değerlendirmesi basınla paylaşıldı. 2020’de başlayan ve etkisini halen devam ettiren pandemi koşullarında, üretim sektörünün yeni bir döneme girdiğinin altını çizen AGT İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya, AGT’nin bu sürecin başından itibaren gerekli değişimleri düzenlediğini belirtti. Bu sayede çalışma hayatında sürekliliği sağlayarak, müşterilerinin beklenti ve taleplerinde aksaklık yaşatmadan çözüm ürettiğini hatırlattı. 2021 yılında pazara sundukları Supramat panel serisi ve duvar profilleri ile dünya pazarında büyük ilgi gördüklerini vurguladı.

Çetinkaya, 2021 için de şu değerlendirmelerde bulundu:

AGT İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya

AGT, Türkiye ve Dünya’da saygın bayi yapısı ile High Gloss Panel koleksiyonlarında en çok tercih edilen marka konumuna ulaşmıştır. Parke ürün grubunda ise ülkemizin en çok tercih edilen markasıdır. Parke koleksiyonlarında farklı kalınlık, yüzey özellikleri, etkileyici desen seçenekleri ile AGT, bu ürün grubunda trendlerin belirleyicisi konumuna gelmiştir. 2010’lu yıllarda Türkiye laminat parke pazarında  %70 seviyelerinde ithal ürünleri uygulanırken, bugün AGT’nin iç pazar ve ihracatta gösterdiği başarı ile Türkiye’deki ithal parke uygulama oranı %5’lerin altına düşmüştür. Aynı zamanda ülkemiz, laminat parke ihraç eden önemli üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. AGT’nin ihracattaki ve iç pazardaki başarısının faktörleri; hissedilen yüzey dokuları, trendleri belirleyen renk uyumu, üretiminde insan sağlığına ve çevreye duyarlı prosesleridir.

Çetinkaya, yaşanmakta olan ikrim kriziyle birlikte tüm dünyanın dikkatini çeken sürdürülebilirlik konusunda tedarik ağının önemine vurgu yaparak AGT ürünlerinin geri dönüşümü desteklediğini ve sıfır atık anlayışıyla üretildiğini belirtti: “Yaşadığımız iklim krizi üretici firmaların tedarik ağında da seçimlerini sürdürülebilir çözümler sunan firmalar aracılığıyla yapmasını daha da önemli hale getirdi. AGT, mamül sağlayıcısı olarak çok uzun yıllardır geri dönüşüm ve doğaya katkı unsurlarını ana gündeminde tutuyor. EPD, FSC, Blue Angel, E0 gibi sertifikalarla doğa dostu ve insan sağlığını önemseyen üretim anlayışını tescilleyen AGT, sıfır atık politikasına da uyumlu üretim yapıyor. Aynı zamanda üretim atıklarını AGT Enerji bünyesindeki santralde elektrik enerjisine dönüştürüyor. Dünya’daki gelişme ve beklentileri yakından takip eden ve proseslerini buna göre sürekli geliştiren firma, ülkemiz mobilya üreticilerinin ürünlerine katma değer sağlıyor. Türkiye mobilya ihracatında marka değerini artırmanın yolu, AGT’nin fark yaratan çözüm ve tasarımlarını endüstriyel mobilya üretimi ile birleştirmekten geçiyor.

Etkinlikte AGT’nin 2022 vizyonu basına aktarıldı ve bu vizyonu ortaya koyan Design Box konsepti  tanıtıldı. İlki AGT‘nin Antalya fabrika yerleşkesindeki idari binanın fuayesinde açılan Mimar Hasan Günsev tasarımı Design Box bir çeşit deneyimleme merkezi olarak kurgulanmış. Fuar deneyimini showroom’a taşımayı hedefleyen konsept ile AGT, ziyaretçilerine ilham vermeyi hedefliyor. Design Box sanal olarak da ziyaret edilebiliyor.

Çetinkaya, AGT’nin kısa sürede tamamlanan prestijli iç mimari projelerin ve katma değerli mobilyaların malzeme tedarikçisi olma hedefini vurgulayarak “Tasarımlarımızla ilham vererek, mimarlarımızın ve mobilya tasarımcılarımızın hayatlarını kolaylaştırırken; ülkemizin ihracat değerini yükselteceğiz” dedi.

AGT’nin 2022 yılında da mobilya ve dekorasyon sektörüne katkı sağlayacak yeni serileri; parke ürün grubundaki yeni register koleksiyonları ile 5 kıtada 1000 den fazla satış noktasında Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceğini belirten Çetinkaya; “Dövize dayalı hammadde girdileriyle üretim yapan bir sektörün temsilcileri olarak planlı ve riski yönetebilen bir yapıya sahibiz. Bu sebeple 2022 yılında da verimli ve etkin çalışmalarımız ile sektörümüze değer üretmeye devam edeceğiz.” diye ekledi.

 

AGT Genel ürün Kataloğu’na bu bağlantı üzerinden; AGT Genel Parke Kataloğu’na ise şu bağlantı üzerinden ulaşılabilir.


AGT
Gelişen teknoloji ile ahşabın özel işlenip geliştirilebileceği hayali ile 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başlayan AGT (Ahşabı Geliştiren Teknoloji), bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 500 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya; duvar paneli, duvar profili ve yüzey çıtaları ile dekorasyon; parke ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. | www.agt.com.tr