“2022 Uluslararası Cam Yılı” Açılış Etkinliği Cenevre’de (Şişecam)’ın Katkılarıyla Yapıldı!

Camın önemine dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler – (BM) tarafından, Şişecam’ın da katkılarıyla ilan edilen “Uluslararası Cam Yılı”nın açılışı, 9 – 11 Şubat 2022 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlendi. Etkinlikte kapanış konuşmasını yapan Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, sürdürülebilir gelecek için camın önemini vurguladı. Etkinliğe Şişecam Cam Teknolojileri Direktörü İlkay Sökmen de katılarak, geliştirdikleri inovatif ürünler ile bu ürünlerin birçok sektöre sunduğu katkıları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. 

2022 yılı boyunca dünya çapında gerçekleştirilecek farkındalık ve bilinçlendirme etkinliklerini kapsayan “Uluslararası Cam Yılı”nın açılış etkinliğinde Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, “(…) Geleneksel kullanımıyla zaten vazgeçilmez olan camın eşsiz şeffaflık, şekillendirilebilirlik, sertlik, düşük maliyet, bulunabilirlik ve sürdürülebilirlik özellikleri ile gelecekte de birçok farklı ve yeni uygulamanın temel bileşeni olacağına şüphe yok. Cam sektörünün paydaşları olarak hepimizin görevi, gelecek yolunda camın ikamesi olmayan katkılarını girebileceği her alana ulaştırmak ve fayda alanını artırmaktır. Camın kullanıldığı her alandan geri kazanımını hedeflemek, gezegenimizin iklim değişikliği ile mücadele konusundaki en önemli fırsatları arasındadır” dedi.

Camın önemine dikkat çeken Kırman, “Cam mirasını toplumların ve gezegenimizin değişen sorunları ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmiş olduğumuz BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na dayalı 2030 sürdürülebilirlik ‘Carefornext’ stratejimizi, ‘Gezegeni Koruyan’, ‘Toplumu Güçlendiren’ ve ‘Yaşamı Dönüştüren’ odaklarımız doğrultusunda ileriye taşımaya devam ediyoruz. Attığımız adımlarla ekosistemimizi korumak, güçlendirmek ve dönüştürmek için cesaretle sorumluluk alıyoruz (…)” diyerek konuşmasına devam etti.

Yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilen cam gibi bir materyale sahip olmak, insanlığın en önemli şanslarından biridir.

Camın tarihinin 5 bin yıl öncesine dayandığını, cam üretiminin modern insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden ve ana destekçilerinden biri olarak görüldüğünü belirten Kırman, “Cama dair algı son 2 yüzyılda çığır açan inovasyonlarla son derece gelişti. Cam teknolojisinde sağlanan ilerleme, modern toplumun mimari, ulaştırma, ilaç, enerji, iletişim, tarım ve görüntüleme teknolojileri gibi kritik alanlardaki temel ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oldu. Geleneksel kullanımıyla zaten vazgeçilmez olan camın eşsiz şeffaflık, şekillendirilebilirlik, sertlik, düşük maliyet, bulunabilirlik ve sürdürülebilirlik özellikleri ile gelecekte de birçok farklı ve yeni uygulamanın temel bileşeni olacağına şüphe yok” dedi.

2019 yılında başlayan küresel salgın ile dünyanın yepyeni bir döneme girdiğini dile getiren Kırman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilen cam gibi bir materyale sahip olmak, insan neslinin en önemli şanslarından biridir. Bu vesileyle, camın pandemi döneminde Şişecam tarafından geliştirilen, cam yüzeylerde virüs ve bakterilere karşı etkili V-Block antimikrobiyal kaplama teknolojisi gibi inovatif ürün ve teknolojilerle insanlığın her alandaki mücadelesine omuz verdiğini hatırlamak gerekir. Camın sonsuz gelişim potansiyeli gelecekte de camın ne derece önemli bir konuma sahip olacağının kanıtı niteliğindedir. Cam sektörünün paydaşları olarak hepimizin görevi, gelecek yolunda camın ikamesi olmayan katkılarını girebileceği her alana ulaştırmak ve fayda alanını artırmaktır.”

Camın geri kazanımı, iklim değişikliği ile mücadelede önemli fırsat.

Dünyanın bugün döngüselliği ancak yüzde 8,6 oranında yakalayabildiğini ve camın döngüselliği ile bu açıdan büyük fırsatlara sahip malzeme olduğuna vurgu yapan Kırman, “Camın kullanıldığı her alandan geri kazanımını hedeflemek, gezegenimizin iklim değişikliği ile mücadele konusundaki en önemli fırsatları arasındadır. (…) ‘Yaşamı Dönüştür’ iddiamız çerçevesinde; gezegenimizin ve toplumların değişen ihtiyaçlarına yönelik sürdürülebilir çözümlerimizi artırarak devam ettireceğiz. (…)” dedi.

Cam üzerindeki küresel odağın büyümesine yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Kırman, camı sadece bir iş alanı olarak görmediklerini, aynı zamanda insanlığa ve ekonomik kalkınmaya hizmet olarak gördüklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.


Şişecam
Şişecam; düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan Şişecam, dünyanın en büyük üç soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, kimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Şişecam, 86 yıllık deneyimi, 22 Bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir şirket olarak, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir. |www.sisecam.com.tr