(Bilişim Vadisi) Tasarım Kümelenme Merkezi 1. Yaşını Kutladı!

Zoya İstanbul, Türk Kahvesi Fincanı

Tasarım Kümelenme Merkezi kuruluşunun 1. yıl dönümünü 15 Şubat Salı günü Bilişim Vadisi A Blok Fuaye alanında kutladı. Etkinlikte Bilişim Vadisi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi – (MAM) iş birliği kapsamında anlaşma imzaladı.

“Tasarımın Geleceği Burada” mottosuyla yola çıkan Bilişim Vadisi Tasarım Kümelenme Merkezi’nin 1. yıl dönümünde; mimari tasarım, kamusal sanat, endüstriyel tasarım ve giyilebilir teknolojiler alanlarında faaliyet gösteren tasarım ile teknoloji firmaları buluştu. Etkinlikte dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun “Queen Elizabeth” ve Bilişim Vadisi Tasarım Kümelenme Merkezi Giyilebilir Teknolojiler Koordinatörü Arzu Kaprol’un “Fiber Optik Elbise” isimli çalışması katılımcıların beğenisine sunuldu. Merkez içinde yer alan projelerin dikkat çeken işlerinden biri de “dokun bul” isimli ekran oldu. TÜBİTAK Bilgem’in yaptığı araştırma ve Tasarım Kümelenme Merkezi’nin desteğiyle geliştirilen proje ile ekranda yer alan nesnelerin dokusu, ziyaretçiler tarafından temas edilerek deneyimlendi.

Etkinlik kapsamında Nurus ve Digiage Oyun Kümelenmesi iş birliğiyle düzenlenen Bilişim Vadisi “Oyuncu Koltuğu Tasarımı Yarışması”nın kazananları için ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmada Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yahya Yusifli ve Cansu Kadriye Söyleyen, Boğaziçi Üniversitesi’nden Burak Aydın ekip olarak katıldıkları projeleriyle “Birincilik Ödülü”, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Taner Vural ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Muhammed Buğra Çon ekip olarak katıldıkları projeyle “İkincilik Ödülü”, Yıldık Teknik Üniversitesi’nden Şevin Özoğuz ve Ayşe Nur Bayır, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Muhammed Said Soykan ekip olarak katıldıkları proje ile “Üçüncülük Ödülü”nü aldı.

Tasarım Kümelenme Merkezi hakkında gelişmeleri takip etmek için www.tasarimmerkezi.bilisimvadisi.com.tr web sitesi ziyaret edilebilir.