[Proje]: Ayvalık Belediyesi Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

Proje Adı: AYVALIK BELEDİYESİ HALİL BAŞYAZGAN KÜÇÜKKÖY CUMHURİYET KÜLTÜR MERKEZİ
BALIKESİR, 2016
Mimari/İç Mimari: MİMARİ TASARIM FİKİRLERİ
Peyzaj Mimarisi:
CEY PEYZAJ
İşveren: DOĞUŞ GAYRİMENKUL YATIRIM VE İŞLETME A.Ş.
Fotoğraf: UĞUR CEYLAN

Ayvalık, Balıkesir’de yer alan Ayvalık Belediyesi Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nin mimari ve iç mimari tasarımı Mimari Tasarım Fikirleri tarafından yapıldı. 2016 yılında tamamlanan projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Ayvalık’a bağlı Küçükköy yerleşimine yaklaşık 1 km mesafede konumlanan yapı bölge halkının muhtelif sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Proje arazisi üçgen şeklindedir. Üçgenin bir kenarı denize açılır, diğer kenarı ana yol aksına cephe verir. Çok amaçlı olarak işlev görecek olan salon 250 kişiliktir. Salona açılan fuaye alanı denize paralel konumlanır ve terasa açılarak iç-dış ilişkisini kuvvetlendirir. Bu sayede fuaye dış mekâna da taşarak büyür ve dış mekân etkinliklerine de olanak sağlar. Yapıya girişler fuayenin her iki cephesinden karşılıklı olarak sağlanmaktadır. Bu şekilde ana yoldan yaya ulaşımı sağlanabildiği gibi arka cepheden de otopark alanına ve çim bahçeye ulaşım sağlanmaktadır.

Yapı üç yönünden dışa açık ve iç-dış ilişkisini sağlayan bir kurgudadır. Otopark alanına bakan cephede ise servis birimlerinin olduğu mekânlar ve servis girişleri bulunmaktadır. Salona hizmet eden diğer mekânlar; mutfak, hazırlık odaları, ofis ve servis hacimlerinden oluşmaktadır. Salonun cephesinde bırakılan doğramalar sayesinde mekân doğal ışık alabilmektedir. Aynı zamanda yapının ana işlevi olan salonun ön cepheye bakması yapı fonksiyonunun dışa vurumudur. Fuaye cephesinde yöreye ait sarımsak taşı kullanılmış, diğer cepheler sıva olarak bırakılmıştır. Yapıda herhangi bir kaplama malzemesine gerek duyulmamıştır. Yapı bir saçak altına yerleştirilen salon ve fuaye kütlesinden ibarettir. Kütlenin saçak ile ilişkisi mimari tasarımda belirleyici olmuştur. Yapının iç mekânında Ayvalık’a özel zeytin ağaçlarından esinlenerek doğadan renkler ve ahşap kaplamalar kullanılmıştır. Peyzaj tasarımında yapının dışa açılan üç yönünde çim bahçe düşünülmüştür. Bahçeye yerleştirilen yöreye özel zeytin ağaçları yapının yerle ilişkisini kuvvetlendiren peyzaj ögeleridir.

Aydınlatma Tasarımı: ALD Aydınlatma
Statik Projesi: CGA Mühendislik
Mekanik Projesi: AR-KE Mühendislik
Elektrik Projesi: Esan Mühendislik
Altyapı Projesi: ÇEVSA Mühendislik
Akustik Projesi: Talayman
Yangın Güvenlik Danışmanı: Taner Kaboğlu


Kapa Yapı

  • Ytong [Gazbeton Tuğla Duvar]

Cephe

  • Çuhadaroğlu [Alüminyum Doğramalar]

Bitirme İşleri

  • Anıl Zemin [Halı Döşeme]
  • ASPEN [Tavan Sistemleri]
  • Jotun [İç Cephe Boya]
  • Knauf [Tavan Alçıpan İşleri]

Islak Hacim

  • Ege Seramik
  • VitrA [Vitrifiye]