(Yapı Kredi bomontiada)’da Vahap Avşar’ın “Müdahaleler” Sergisi

Vahap Avşar, HOTEL EUROPA, 1992

Yapı Kredi bomontiada, Vahap Avşar’ın eski ve yeni işlerinden oluşan “Müdahaleler” sergisine ev sahipliği yapıyor. Avşar’ın resim, fotoğraf, video, hazır-nesne ve yerleştirmelerini içeren sergisi, 19 Şubat Cumartesi gününden itibaren Yapı Kredi bomontiada Galeri ve 4. Kat’ta sanatseverleri bekliyor.


“Müdahaleler”
Sergi

Küratör: Ahmet Ergenç
Sanatçı: Vahap Avşar
Tarih: 19 Şubat – 26 Mart 2022 |Saat: 11.00 – 19.00
Yer: Yapı Kredi bomontiada, Şişli / İstanbul


Küratörlüğünü Ahmet Ergenç’in BüroSarıgedik işbirliği ile üstlendiği sergi, 80’lerin ortalarından bu yana eleştirel ve ironik bir bakışla siyasi ve kültürel gündeme “müdahaleler”de bulunan Vahap Avşar’ın, otuz yılı geçen üretim sürecinden geniş bir seçkiyi ve mekâna özgü yaptığı yerleştirmeleri bir araya getiriyor.

Yapı Kredi bomontiada Galeri ve 4. Kat’a yayılan iki ana kısımdan oluşan sergi, mekâna özgü bir yerleştirme ile bugün ve yakın geçmişte yaşananlara, ve genel aciliyet hissine göndermeyle Galeri’yi bir “acil-durum” mekânına dönüştürüyor. 4. Kat’ta sergilenen işler ise sanatçının 1985’ten bu yana siyasi imgeleri, popüler ve tarihsel anlatıları ve gündelik hayat fragmanlarını eleştirel bir bakışla tarayarak ürettiği işleri bir araya getiriyor.

Sergide sanatçı müfredat, militarizm, popüler kültür, devlet aygıtları, bürokrasi imgeleri ve milli hassasiyetlere estetik-politik hamlelerle müdahale ederek, kültürel ve siyasi mitlerin şiddetini ve ideolojik yönlerini açığa çıkartıyor. Sanatçının müdahaleleri aynı zamanda, metinler (ya da sanatçılar) arası bazı göndermeleri ve sanatın ontolojisine dair bazı sorgulamaları da içeriyor.

Çağdaş sanatın sadece olana tanık olmak değil, estetik-politik stratejilerle müdahale etmek gibi bir işlevi olduğunu da gösteren sergi, hem yakın tarihe hem de şimdiye bir “karşı-bakış” oluşturuyor.

26 Mart‘a kadar sürecek sergi, Yapı Kredi bomontiada Galeri ve 4.Kat’ta Pazartesi hariç her gün ücretsiz gezilebilir. Ayrıntılı bilgi için www.yapikredibomontiada.com web sitesi ziyaret edilebilir.