(Baumit)’in Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması SONUÇLANDI!

Geliştirdiği inovatif ürünler ve hayata geçirdiği projelerle mantolamanın sürdürülebilir bir dünya için önemine dikkat çeken Baumit, “Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması” ile mantolamanın, iklim değişikliği ve enerji tasarrufu ile ilişkisinin toplumda nasıl algılandığına odaklanıyor. XSights iş birliğinde, 7 coğrafi bölgede gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı ve Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer’in katılımıyla çevrim içi olarak düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Baumit’in “Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması”na göre Türkiye’de toplumun yüzde 81’i iklim değişikliğinden haberdar olmakla birlikte, iklim değişikliğini duyanların yüzde 68’i “endişeli” ya da “çok endişeli” olduğu belirtiliyor. Araştırmaya göre toplumun yüzde 76’sı iklim değişikliğinin etkilerini halihazırda yaşamaya başladığını, yüzde 71’i ise yaşanan afetlerin iklim değişikliği ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bölge bazlı olarak iklim krizinin duyulma oranının en yüksek olduğu bölge, yüzde 95,9 ile Ege Bölgesi iken ardından sırasıyla İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara Bölgesi geliyor.

Araştırmaya göre Türkiye’de toplumun yüzde 64’ü için mantolama yaptırmak, iklim değişikliği için alınan bir önlem olarak görülüyor. Daha az yakıt ile daha iyi ısındığını söyleyenlerin oranı yüzde 87,8 iken yazın daha az klima açarak daha iyi ve uzun süre serinlediklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 95,7 ile çoğunluğu oluşturuyor. “Enerji tasarrufu yaparım” diyenler arasında “mantolama yaparım” diyenler de Türkiye ortalamasının yüzde 26’sını oluşturuyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı bireysel olarak alınabilecek önemli tedbirlerden olan mantolamayı, toplumun yüzde 20’si daha önce hiç duymadığını belirtiyor. Mantolama hakkında en çok bilgiye sahip bölge ise yüzde 89,7 ile Marmara Bölgesi oluyor.

Yalıtımsız binalarda enerjinin yüzde 40’ı duvarlardan kaybediliyor.

Küresel ısınma ve çevre felaketlerine karşı ısı yalıtımına yatırım yapmanın artık bir tercih değil zorunluluk haline geldiğini söyleyen Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı şunları aktarıyor:

“Dünyanın şu an karşı karşıya olduğu en büyük sorun iklim değişikliği. Standartlara uygun, kaliteli malzemelerle yapılan ısı yalıtımı ile hem daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek hem de yaşam alanlarında yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Avrupa’nın mantolama devi olarak anılan Baumit’in ana iş kolu ısı yalıtımıdır. Ancak ülkemizde ısı yalıtımı bilinci hâlâ olması gereken seviyeye gelmediği için yalıtım konusunu maalesef ciddiye almıyoruz. Oysaki, küresel ısınmanın da engellenmesinde en önemli gündem maddelerinden biri ısı yalıtımı. Çevreye verilen zararı engellemek için yalıtım kalınlıklarının ve ısı yalıtımında sistem kullanımının artırılması gerekiyor. Bu konuda sektörümüzün çatı derneği olan ve benim de yönetim kurulunda yer aldığım İZODER’in ‘Tek yol U dönüşü’ kampanyasını da çok değerli buluyoruz. Bu kampanya kapsamında çatı, cephe, pencere ve döşemelerde U değerlerinin iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz. (…)”

Binalar enerji tüketimi ve CO2 salımında yüzde 33 paya sahip

Türkiye’de en çok enerji tüketiminin yüzde 33 ile binalarda gerçekleştiğini belirten Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, “Harekete geçmemiz için çok az zaman kaldı. Avrupa Birliği’nin ‘Fit For 55’ adlı yeni yol haritasında 15 yıl içinde doğru yalıtıma sahip olmayan milyonlarca binanın ya yıkılıp yeniden yapılması ya da tadilattan geçmesi gibi birçok kritik planlama var. Araştırmalar tüm Türkiye’de tüketilen toplam enerjinin yüzde 33’ünün binalar kaynaklı olduğunu gösteriyor. Enerji tüketiminin yüzde 33’ünden sorumlu olan binalar, karbondioksit salımında da ilk sırada yer alıyor. Binalar, enerji tasarruflu, yeşil binalar haline geldiğinde enerji tüketimini yüzde 50’lere kadar azaltıyor. Türkiye’nin ısı yalıtımı konusunda en fazla ürün, sistem ve hizmete sahip şirketi Baumit olarak ısı yalıtımının önemi konusunda toplumda daha fazla farkındalık yaratmak öncelikli hedefimiz. İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırmasını da bu hedef doğrultusunda gerçekleştirdik. Avrupa’nın mantolama devi olarak, sağlıklı yaşam alanları yaratma vizyonumuzla inovatif ürünler geliştirirken, ‘Geleceğimizi Mantoluyoruz’ kurumsal sosyal sorumluluk projemiz ile çocuklarımızı da enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme seferberliği başlattık. Bu proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Baumit’in “Geleceğimizi Mantoluyoruz” isimli projesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için www.gelecegimizimantoluyoruz.com  web sitesi ziyaret edilebilir.


Baumit
100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Avusturya merkezli Schmid Industrie Holding’in en büyük şirketlerinden biri olan ve Avrupa’nın mantolama devi olarak anılan Baumit, 25 ülkede 40’ın üzerinde üretim tesisi ile yıllık 6,5 milyon ton üretim kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bugün ciro büyüklüğü 1 milyar Euro’yu aşmış olan Baumit, Türkiye’de 2007 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Gebze’de bulunan Türkiye üretim tesisi 2008’de faaliyete geçmiştir. Toplamda 14 milyon Euro bir yatırımla açılan tesis, yıllık 300 bin ton üretim kapasitesine ve likit üretim yeteneğine sahiptir. | www.baumit.com.tr