Video Sanat Üretimleri için (Bilsart)’tan Açık Çağrı!

Bilsart, yeni video çalışmasını tamamlaması adına 1 sanatçıya üretim desteği vermek üzere ikinci Açık Çağrı duyurusunu yayınladı.


Bilsart Video Sanatı Üretimleri için Açık Çağrı

Seçici Kurul: Aslı Seven, Hülya Özdemir, Nazlı Pektaş
Başvuru Tarihi:
26 Ocak 2022 – 25 Şubat 2022
Katılım: Başvuru formu aracılığıyla*


Katılım koşulları doğrultusunda video sanatı üzerine çalışan herkesi başvuru yapmaya davet eden Bilsart; bu çağrı ile Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucu belirlenecek yeni bir video işine üretim desteği sağlayacak. Çalışma süresi sonucunda tamamlanan eser, Bilsart’ta Kasım 2022’de sergilenecek.

Seçilen projeye sağlanacak üretim desteği 25.000 TL olup, Bilsart’ta sergilenmesinin ardından eserin 1 edisyonu Bilsar Koleksiyonu’na dahil edilecek. Seçici Kurul, değerlendirme sürecinde sona kalan başvuru sahipleriyle 1 kereye mahsus yüz yüze ya da çevrim içi görüşme talep edebilir.

Seçilen başvuru sahibi e-mail ile bilgilendirilecek. Bilsart, sonucu Instagram hesabı üzerinden de duyurulacak. Katılım için aşağıda belirtilen başvuru koşullarına uygun olarak vote.bilsart.com adresinde yer alan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve kaydedilmesi gerekmekte. Başvurular bugün itibarıyla yapılabilir. Son başvuru tarihi ise 25 Şubat 2022.

Başvuru Koşulları:

  • Tek/çok kanallı video eserleri ve video eserler odağında diğer sanat pratiklerini (enstalasyon, performans, resim, heykel vb.) beraberinde barındırabilecek projeler için geçerlidir. İçerisinde hareketli görüntüye dair çalışma olmayan başvurular katılım koşulları gereğince değerlendirilmeyecektir.
  • Başvuru sahibi, çalışmakta olduğu ve belirli bir aşamaya getirdiği video eserini anlatan dokümanlarla (video, görsel, yazı vb.) başvuruyu gerçekleştirmelidir.
  • Türkiye’de yaşayan ve çalışan sanatçılar için geçerlidir.
  • Başvuran kişi lisans mezunu olmalıdır.
  • Kolektif sanatçı grupları başvuru yapabilir.
  • Başvurular yalnızca vote.bilsart.com internet sitesi üzerindeki formla sağlanmaktadır. Eksik veya son başvuru tarihi sonrası herhangi bir yerden iletilen dokümanlar değerlendirilmeye alınmayacaktır.
*Katılım Koşulları, başvuru formu ve diğer tüm detaylara ulaşmak için vote.bilsart.com ’u ziyaret edebilirsiniz.

Bilsart
Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının bir bölümünü kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. 2018 yılından bu yana Bilsart, hem genç hem de deneyimli sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini her 15 günde bir değişen bir programla sunmaktadır. Bu program, her sergide tek bir iş gösterme ilkesine dayanmaktadır. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı da bulunmaktadır. 

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında koleksiyoner seçkilerini, küratöryel projeleri, sanat kuruluşları/galerileriyle birlikte düzenlenen sergileri ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimleri ağırlamaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotasında konumlanan Bilsart, her sergiyi sergi üzerine gerçekleştirilen sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.