[Kitap]: Bizans Dönemi’nde Anadolu

Yapı Kredi Yayınları ve Tüpraş iş birliğiyle İngilizce ve Türkçe hazırlanan “Bizans Dönemi’nde Anadolu” kitabı, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da yarattığı yeni kültüre ve bıraktığı izlere yoğunlaşıyor.


Bizans Dönemi’nde Anadolu- Anatolia in the Byzantine Period

Hazırlayanlar: Engin Akyürek (Koç Üniversitesi), Koray Durak (Boğaziçi Üniversitesi)
Seri Editörü: Nihat Tekdemir (Yapı Kredi Müzesi)
Çeviri: Yiğit Adam, Deniz Sever Georgousakis, G. Bike Yazıcıoğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Çıkış Tarihi:
Aralık 2021
Sayfa Sayısı:
496
Boyut:
24 x 34 cm


Tüpraş ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle 2011 yılında başlatılan ve tamamlandığı zaman Anadolu kültür tarihi için araştırmacılara ve okurlara kapsamlı bir külliyat sunacak olan “Anadolu Uygarlıkları Serisi” toplam 12 kitaptan oluşuyor. 

Seri kapsamında yayımlanan 10. kitap olan Bizans Dönemi’nde Anadolu, konusunda uzman yerli ve yabancı Bizans araştırmacılarının kaleme aldığı 32 makale aracılığıyla hem Bizans kültürüne hem de “Bizans Anadolusu”na ışık tutuyor. 

Siyasi, bürokratik, askeri, iktisadi ve dini hayat hakkındaki makaleler, devlet aygıtı ve toplumsal yapı üzerine eğilirken; edebiyat, sağlık, sanat ve maddi izler temalı makaleler, gündelik hayatla ilgili değerli bilgiler sunuyor. Kitabın son bölümünde; okuyucu, Bizans Anadolusu’nun farklı bölgelerine odaklanan makaleler üzerinden tarihsel bir yolculuğa davet ediliyor.

“İmparator I. Theodosius’un 395 yılında ölümünden sonra, Manş Denizi kıyılarından İran sınırına kadar uzanan geniş Roma toprakları batı ve doğu olarak ikiye ayrılır. Her ne kadar imparatorluğun batı parçası 5. yüzyılın ikinci yarısında tarihe karışsa da Roma İmparatorluğu varlığını doğudaki topraklarında 1453 yılına kadar sürdürür. Başkenti Roma’dan Byzantion kentine (yeni adıyla Konstantinopolis’e) taşınan, zaman içinde Hıristiyanlaşan bu imparatorluk için ‘Bizans’ adı, ilk kez 16. yüzyılda Alman hümanist ve filolog Hieronymus Wolf tarafından kullanılmış, 19. yüzyıl ve sonrasında bu terim yaygınlaşmıştır. Ancak, bu kitapta bahsedilen insanlar kendilerini hep ‘Romalı’, devletlerini de ‘Roma İmparatorluğu’ olarak adlandırmış; komşuları da onları ‘Romalılar’ olarak bilmiştir. Yaklaşık 11 yüzyıl boyunca varlığını sürdüren Bizans İmparatorluğu, Anadolu’da en uzun süre hüküm süren devletlerden biri olmuştur. Ağırlıklı olarak Yunanca konuşulan ve Hıristiyan olan Bizans dünyasının coğrafi, beşerî ve ekonomik beşiği Anadolu’dur. 14. yüzyıl itibarıyla Anadolu’nun kaybedilmesi, kısa sürede imparatorluğun sonunu getirmiştir. 13. yüzyılın ortasında İmparator 1. Theodoros Laskaris’in, mektuplarından birinde Anadolu’ya Kutsal diyar, anam, Anadolu! diye seslenmesi, bu toprakların imparatorluk için ne denli yaşamsal olduğunu göstermektedir.”

Serinin bugüne kadar yayınlanan kitapları:

  1. Urartu – Doğu’da Değişim / Transformation in the East
  2. Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde / Phrygians: In the Land of Midas, In the Shadow of Monuments
  3. Hititler – Bir Anadolu İmparatorluğu / Hittites-An Anatolian Empire 
  4. Pergamon – Anadolu’da Hellenistik Bir BaşkentA Hellenistic Capital in Anatolia
  5. Lukka’dan Likya’ya – Sarpedon ve Aziz Nikolaos’un Ülkesi / From Lukka to Lycia The Land of Sarpedon and St. Nicholas
  6. Persler – Anadolu’da Kudret ve Görkem / The Persians – Power and Glory in Anatolia
  7. Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı / The Assyrians Kingdom of the God of Assur from Tigris to Taurus
  8. Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu – Krallar, İmparatorlar ve Kent Devletleri / Hellenistic and Roman Anatolia Kings, Emperors, City States
  9. Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara/ The Carians: From Seafarers to City Builders
  10. Bizans Dönemi’nde Anadolu / Anatolia in The Byzantine Period

Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda ise bu ay konu Bizans.


Anadolu Uygarlıkları Konferansları: Anadolu’nun Kültürel Mirası İçinde Bizans’ın Yeri
Konferans

Tarih: 21 Ocak Cuma |18:00
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık YouTube Kanalı
Katılım: Çevrim içi, Herkese açık, Ücretsiz


21 Ocak Cuma günü saat: 18.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından canlı yapılacak etkinlikte Bizans Döneminde Anadolu kitabını yayına hazırlayan sanat tarihi profesörü Engin Akyürek ile tarih profesörü Koray Durak, konferansa konuşmacı olarak katılacak. Konferansta ‘Bizans için Anadolu’nun önemi nedir, kavram olarak Bizans nedir, yine bir kavram olarak Anadolu nedir, nerede başlar, nerede biter, içi nasıl doldurulur‘ gibi sorular tartışılacak. Ayrıca Türkiye’de Bizans sanat tarihi ve maddi kültürü çalışmalarının gelişimine, ülkemizde Bizantolojinin izlediği seyre ve önündeki engellere değinilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.