(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta “Akuzmatik Mekânlar ve Sessel Deneyimler Üzerine Bir Atölye”

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Ocak ayı programı kapsamında 22 Ocak, Cumartesi günü kamusal ve mahrem seslerin birbirine sızdığı apartman ve asansör boşlukları, balkon ve teras gibi mimari ara alanları odağına alan “Akuzmatik Mekân” kavramını tartışmaya açan bir atölye gerçekleştirilecek. 


Akuzmatik Mekânlar ve Sessel Deneyimler Üzerine Bir Atölye
Atölye

Atölye yürütücüleri: Begüm Özden Fırat, Berfin Atlı, Çisel Karacebe & Suzi Asa
I. Oturum: 22 Ocak 2022 14.00-16.45
II. Oturum: 29 Ocak 2022 14.00-16.45
Konum: YKKS LocaBegüm Özden Fırat, Çisel Karacebe, Berfin Atlı ve Suzi Asa‘nın Fiziksel Mesafeyi Aşan Sesler: Pandemide Kurtuluş’ta Akuzmatik Mekânlar adlı makalesi apartman ve asansör boşlukları, balkon ve teras gibi ara alanları merkezine alır. Araştırma, COVID-19 pandemisi sırasında, 2020’de sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Mayıs ve Haziran aylarında, Şişli-Kurtuluş semt sakinlerinin sessel deneyimlerine odaklanır. Sanat Dünyamız dergisinin “Mesafenin Politikası” dosya konulu 185. sayısında yayımlanan ve araştırmanın önemli noktalarının vurgulandığı metne paralel olarak oluşturulan atölyede, mahrem ve kamusal seslerin katılımcılar için değişen anlamlarına kulak kabartılarak, araştırma bulgularının katılımcıların kişisel deneyimleriyle birlikte tartışılması amaçlanıyor.

Birinci oturumu 22 Ocak Cumartesi günü saat 14:00’da Loca’da yapılacak atölyede akuzmatik mekânların gündelik hayattaki işlevi, bu alanlarda toplanan seslerin katılımcıların kişisel ses belleğindeki yansımaları ve bu mekânların akustik potansiyellerinin farklı üretim biçimlerine nasıl dönüşebileceği tartışılacak. İki buçuk saatlik iki ayrı oturum şeklinde gerçekleşecek atölyenin ilkinde, yürütücülerin araştırmalarına yön veren kavramları tartışmaya açtığı bir ortam yaratmak amaçlanıyor.

İkinci oturumda ise katılımcıların akuzmatik mekânları deneyimlemeleri üzerinden “ev” kavramına yaslanarak bir üretim getirmeleri ve bu mekânlarda dolaşan seslerin farklı üretim biçimleri ile nasıl birleşebileceği üzerine bir diyalog oluşması hedefleniyor. Atölye ses çalışmaları alanında deneyimli ya da ilgili kişilere açıktır ve katılımcıların her iki oturuma da katılması beklenmektedir. 

"Boşluk" filminden bir kare. Yönetmen: Begüm Özden Fırat

Ocak ayı programı kapsamında ayrıca 20 Ocak, Perşembe günü BURASI sergisi rehberli sergi turu ile gezilecek; 21 Ocak, Cuma günü Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda Bizans ele alınacak.

BURASI Sergisi Turu
BURASI Sergisi Turu

BURASI Sergisi Turu
Rehberli Sergi Turu

Tarih & Saat: 20 Ocak 2022, Perşembe & 18:00
Konum: YKKS Galeri (2. Kat)
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan, küratörlüğünü Kevser Güler‘in üstlendiği “Burası” sergisi kapsamında düzenlenen sergi turlarında ziyaretçiler, İBB Koleksiyonları’ndan yapılan seçki ve çağdaş sanat yapıtları üzerinden İstanbul’u kent ve ekoloji bağlamında yeniden düşünme olanağı bulacaklar. Sanatın çevre ve doğaya ilişkin soruları ele alış biçimlerini, kent koleksiyonu ve arşivlerinin olanaklarını, sanatın kent için üretebileceklerini birlikte düşünmeye davet eden sergi turları serginin kapanış tarihi olan 27 Şubat’a kadar belirli aralıklarla devam edecek. 

Anadolu Uygarlıkları Konferansları: Anadolu'nun Kültürel Mirası İçinde Bizans'ın Yeri
Anadolu Uygarlıkları Konferansları: Anadolu’nun Kültürel Mirası İçinde Bizans’ın Yeri

Anadolu Uygarlıkları Konferansları:
Anadolu’nun Kültürel Mirası İçinde Bizans’ın Yeri
Konferans

Tarih & Saat: 21 Ocak 2021, Cuma & 18:00
Moderatör: Nihat Tekdemir
Konuşmacılar: Engin Akyürek & Koray Durak
Mecra: YouTube


Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda bu ay konu Bizans. 21 Ocak Cuma günü saat: 18.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta yapılacak etkinlikte Bizans Döneminde Anadolu kitabını yayına hazırlayan sanat tarihi profesörü Engin Akyürek ile tarih profesörü Koray Durak, konferansa konuşmacı olarak katılıyor. Konferansta Bizans için Anadolu’nun önemi nedir, kavram olarak Bizans nedir, yine bir kavram olarak Anadolu nedir, nerede başlar, nerede biter, içi nasıl doldurulur gibi sorular tartışılacak. Ayrıca Türkiye’de Bizans sanat tarihi ve maddi kültürü çalışmalarının gelişimine, ülkemizde Bizantolojinin izlediği seyre ve önündeki engellere değinilecek. Moderatörlüğünü Yapı Kredi Müzesi Müdürü Nihat Tekdemir’in yapacağı etkinlik, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından canlı yayınlanacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Ocak ayı programı hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak YKKS’nin etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.