“ZeroBuild Summit 2022” ile SIFIR ENERJİ Binalar!

Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilen “Sıfır Enerji Binalar”a dönüşümün Türkiye gündeminde yer bulması amacıyla iki yıl boyunca dijitalde düzenlenen ZeroBuild Türkiye, 2022 yılının Mart ayında ZeroBuild Summit’22 olarak fiziksel ortamda yapılacak. Türkiye’deki yapıların değişimi için yol haritasının ele alınacağı Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi – (ZeroBuild Summit’22), 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında 44. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul ile eş zamanlı olarak İstanbul Tüyap Kongre Merkezi’nde “Change Starts Here! – Değişim Burada Başlıyor!” sloganı ile gerçekleştirilecek.


4. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul
&
Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi: ZeroBuild Summit’22
“Change Starts Here! – Değişim Burada Başlıyor!”

Tarih: 23 – 26 Mart 2022
Yer: Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, İstanbul


44. Yapı Fuarı Turkey Build İstanbul’da düzenlenecek “ZeroBuild Summit’22″ zirvesi, dünyadan uygulama örnekleriyle “Sıfır Enerji Binalar”a ulaşmanın zor olmadığını kamuoyuna göstermeyi amaçlıyor. Zirvede gerçekleşecek teknoloji oturumları, iletişim fırsatları ve odaklanmış sunumlar ile Türkiye’deki binalarda değişimin nasıl geliştirileceği ve dönüşümün nasıl sağlanacağı konu edilecek.

Eş zamanlı olarak düzenlenecek fuarda da, sıfır enerji binalara ait yeni ürün ve teknolojiler ile pek çok sektör lideri marka yer alacak. “ZeroBuild Network Zone” için ayrılan özel alanda kurulacak stantlarda ziyaretçiler, yapılarını daha verimli işletmek ve çevreye olan etkilerini minimuma indirebilmek için sunulan çözümleri inceleme fırsatı bulacaklar.

ZeroBuild Summit’22 direktörlüğünü yürütecek olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gamze Karanfil, uluslararası fuar ve zirve hakkında şöyle bilgi verdi:

“Türkiye, 6 Ekim 2021 tarihi itibariyle iklim değişikliği ile mücadelenin önemli bir adımı olan Paris Anlaşması’nı imzalayarak 2053’te Net Sıfır Emisyon hedefini kabul ettiğini açıkladı. Anlaşmaya taraf olmanın ardından ilk iş olarak 2053’te Net Sıfır Emisyon hedefiyle uyumlu yol haritasının belirlenmesi ve hedeflerinin güncellemesi gerekmekte. Bu yolculukta dünyada birçok başarılı örneği bulunan ‘Sıfır Enerji Binalar’ birçok ülke ile birlikte Türkiye’nin de eylem planları arasında yer alıyor. ZeroBuild Türkiye’21’de çevre felaketleri, iklim krizleri ve özellikle salgın sürecinin tetiklemesiyle birlikte ‘Sıfır Enerji Bina’ kavramının bir gelecek projesi olmaktan öte, bugün için bir zorunluluk olduğunun açığa çıkması için çalıştık. ZeroBuild Summit’22’de ise dünyanın hızla geliştiğine ve günümüzün küresel iklim krizi şartlarının bizleri dönüşümü hızla gerçekleştirmeye zorladığına dikkat çekerek sürdürülebilir yapılar ile bu dönüşümün gücünü yakalamanın mümkün olduğunu vurgulayacağız. Bunlar için en önemli avantajın ‘Sıfır Enerji Binalar’ olduğunu ve dönüşümün bu yapılarla geleceğine inandığımız için sloganımızı ‘Change Starts Here! – Değişim Burada Başlıyor!’ olarak belirledik.”

Değişimin başlaması için kurumların ve toplumun büyük çabalarının gerektiğini ifade eden Karanfil, “ZeroBuild Türkiye’21; yapı malzemeleri, yenilenebilir enerji, yalıtım, havalandırma, ısıtma, soğutma, ev otomasyonu, aydınlatma, ev aletleri, mimarlık ve müşavirlik hizmetleri gibi tüm ilgili disiplinler ve tedarikçileri ortak bir platformda bir araya getirmişti. ZeroBuild Summit’22’de bu ağı daha da genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

ZeroBuild Summit’22’ye dair tüm bilgilere ZeroBuild sayfasından ulaşılabilir.