Cumartesi Aurası “Müze, Mekân ve Bellek: İstanbul Resim ve Heykel Müzesi” Konferansı ile Devam Ediyor!

Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul, 18 Aralık tarihli “Cumartesi Aurası” konferans dizisi kapsamında sanat tarihçisi Ayşe H. Köksal’ı ağırladı.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul‘un Sertifika Programı dahilinde mimarlık, şehircilik, sanat, felsefe, edebiyat ve teknoloji dallarında düzenlediği disiplinler arası konferans dizisi Cumartesi Aurası; “Müze, Mekân ve Bellek: İstanbul Resim ve Heykel Müzesi” başlıklı çevrim içi etkinlikte sanat tarihçisi Ayşe H. Köksal‘ı konuk etti.

Müze, tarihe ait kılınan objelerin sergilendiği yerin çok ötesinde büyülü bir mekândır. Müzenin büyüsü, anlatılan bir hikâyenin objeler ve mekân aracılığıyla gerçek kılınmasında yatar. Müzenin mekânı tarih ve belleği bir araya getirebilen nadir yerlerden biridir.

Bu konferans, müzenin mekân, bellek ve tarih ilişkisine dair kısa bir düşünme pratiğidir. Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi‘nin Veliaht Dairesi‘nde başlayan yaşamı bu tartışmaya uygun bir zemin oluşturur. Daha sonra 5 No’lu Antrepo binasına taşınması ise hikâyeyi daha ilginçleştirir. Konferans, bu hikâyedeki mekân ve bellek ilişkisine kavramsal bir bakış açıdan yaklaşacaktır.”

Stoneline desteğiyle herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen etkinlik AURA İstanbul Youtube hesabından izlenebilir.

Detaylı bilgi ve etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir.


Ayşe H. Köksal 
Ayşe H. Köksal sanat tarihçisidir. Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İTÜ ve Maastricht Üniversitesi’nde müze ve teknoloji üzerine yüksek lisans tezi yazmıştır. Doktorasını İTÜ Sanat Tarihi bölümünde tamamlamıştır. Yakın zamanda “Resim-Heykel Müzesi: Bir Varoluş Öyküsü” başlıklı kitabı yayınlanmış olan Köksal’ın çalışma alanları arasında sanat müzeleri, sanat dünyasının örgütlenmesi, müze-mekân-bellek ilişkisi yer alır.

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul 
İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi-AURA İstanbul, uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Akademi, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.