(Mimarlar Derneği 1927)’de “Archiprix Türkiye: Ulusal Organizasyonu ve 2021 Yarışma Dönemi” Konuşuldu!

Mimarlar Derneği 1927’nin düzenlediği “Archiprix Türkiye: Ulusal Organizasyonu ve 2021 Yarışma Dönemi” etkinliği, Nesli Naz Aksu’nun “Archiprix Türkiye Süreci ve İstatistikler” sunumu ve Aktan Acar moderatörlüğündeki panel ile çevrim içi gerçekleşti.

21 Aralık Salı akşamı gerçekleşen etkinlikte Mimarlar Derneği 1927 adına Esin Boyacıoğlu, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı‘ndan Selim Vanlı, yarışmanın kurumsal destekçisi MEF Üniversitesi‘nden Arda İnceoğlu, yarışmanın ana destekçisi VitrA‘dan Merve Nur Saygı ve iletişim destekçilerinden Binat Mimarlık Medya Grubu‘ndan Banu Binat açılış konuşmalarıyla yer aldı.

Ardından Nesli Naz Aksu yarışma takvimi ve detaylarından, katılan okul ve öğrenci sayılarından, okulların ödül alma oranlarından bahsettiği Archiprix Türkiye Süreci ve İstatistiklersunumuyla yarışmanın öne çıkan istatistiksel verilerini paylaştı.

Etkinlik Aktan Acar moderatörlüğünde, Archiprix Türkiye‘ye katılmış ve meslek hayatlarına bu ödülle giriş yapmış Murat Sönmez (1998), Dicle Hökenek (2005), Hakan Demirel (2006), Sabri Gökmen (2007), Ali Dur (2008) ve Buşra Al‘ın (2008) deneyimlerini ve yarışmadan ödülle ayrılmanın meslek hayatlarına olan etkilerini paylaştıkları panel ile devam etti.

2021 döneminden başlayarak 2 yıl süreyle Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Mimarlar Derneği 1927 tarafından birlikte düzenlenecek Archiprix Türkiye, genç mimarlar için başarılı bir mesleki kariyerin ilk adımını temsil ediyor. Yarışma aynı zamanda, yöntemleri ve yaklaşımları ile farklı öğretim kurumları arasında rekabeti artırmak, çalışılan proje konularının çeşitliliğini görmek, tartışma ortamını geliştirmek ve bu sayede ulusal düzeyde mimarlık eğitiminin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

 Archiprix Türkiye hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. Etkinlik kaydı Mimarlar Derneği 1927 Youtube hesabından izlenebilir.