(Türkiye İş Bankası) Resim Koleksiyonu’nda Yer Alan Hikmet Onat’ın Tablosu NFT’ye Çevrildi!

Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun edinilen ilk eseri olan Hikmet Onat’ın “Peyzaj – Ortaköy” isimli tablosu envantere kaydından 81 yıl sonra NFT’ye çevrildi.

Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, İbrahim Çallı’dan Hikmet Onat’a, 950’yi aşkın sanatçının 2 bin 500’den fazla eserine ev sahipliği yapan Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu, 1939 yılında açılan ilk Devlet Resim Heykel Sergisi’nden satın alınan üç eser ile serüvenine başlamıştı. 81 yıl önce, 9 Aralık 1940 tarihinde Koleksiyon envanterine 1 numara ile kaydedilen Hikmet Onat’a ait “Peyzaj – Ortaköy” isimli eser, NFT’ye çevrilerek dijital koleksiyonun da ilk parçası oldu.

Beyoğlu’ndaki Tarihi Binada Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Türkiye İş Bankası, Resim Koleksiyonu’nu bir müze çatısı altında ziyarete sunulması için İstiklal Caddesi’nde uzun yıllardır Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren binasının restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen binanın restorasyon çalışmalarını  Teğet Mimarlık yürütüyor.

Müzenin kurucu küratörlüğüne getirilen mimar, sanat tarihçisi ve yazar Prof. Dr. Gül İrepoğlu, kalıcı ve ilk geçici sergileri için çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan İrepoğlu, Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu ile ilgili kapsamlı bir kitabın hazırlıklarına devam ediyor.

Müze çalışmaları ve koleksiyona dair ayrıntılı bilgi almak için İş Bankası’nın web sayfası takip edilebilir.