(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)’nde “Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar” Seminerleri: “The Architecture of Chandigarh”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans Programı tarafından düzenlenen “Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar” seminerlerinin 30. oturumuna Dr. Surinder Bahga konuk oluyor. “The Architecture of Chandigarh” başlıklı etkinlik 21 Aralık Salı günü çevrim içi düzenlenecek.


The Architecture of Chandigarh” Semineri
Konuşmacı:
Dr. Surinder Bahga
Tarih:
21 Aralık 2021 Salı
Saat:
14:00
Yer:
Çevrim içi, Microsoft Teams


Dr. Surinder Bahga Hakkında:

Mimar Surinder Bahga, Chandigarh’da bulunan mimari organizasyon “Saakaar Vakfı”nı kurdu. Eserleri birçok ünlü dergi ve gazetede yayınlandı. Kiliselerinden ikisi Pakistan’ın Lahore kentinde düzenlenen 5th Asian Congress of Architects‘de sergilendi. Çalışmaları Singapur Mimarlar Enstitüsü tarafından düzenlenen Archifest Sergisi‘nde sergilendi. Bahga, 1995 yılında HUDCO tarafından enerji verimli konut tasarımı için Sir M. Visveswaraya Ödülü‘ne layık görüldü.

Chandigarh’daki Baptist Kilisesi, Konvansiyonel Olmayan Enerji Kaynakları Bakanlığı ve TERI tarafından Hindistan’daki en iyi 41 enerji verimli binadan biri olarak seçildi. Londra’daki Architectural Association‘dan Michael Ventris Ödülü‘nü aldı. Bahga tarafından tasarlanan Jammu Polis Anıtı, Hindistan Beton Enstitüsü‘nden “Üstün Beton Yapı Ödülü” aldı. “Modern Architecture in India: Post Independence Perspective”, “New Indian Homes” ve “Le Corbusier & Pierre Jeanneret: Footprints on the Sands of Indian Architecture” adlı üç kitabın ortak yazarlığını üstlendi. İsviçre Sanat Konseyi için Le Corbusier ve Pierre Jeanneret‘in hayatı ve eserleri üzerine “A Dream Realized” gezici sergisi üzerine araştırmalar yaptı.

2010 yılında NIT, Hamirpur’da düzenlenen “Urbanism and Green Architecture” konferans bildirileri yayınının,  2011’de “Contemporary Architecture: Beyond Corbusierism”, “NICHE-2014″ ve “Re-Discovering Cities-2015″in eş editörlüğünü üstlendi.

Ocak 2013’ten Mayıs 2015’e kadar IIA Yayın Kurulu Başkanı ve Journal of Indian Institute of Architects editörü olarak çalıştı. 2012-16 dönemi için Chandigarh Municipal Corporation‘da Meclis Üyesi olarak aday gösterildi. Buildings & Roads” Komite başkanlığını yaptı. 

Halen, Hindistan İçişleri Bakanlığı’nın Birlik Toprakları Danışma Komitesi üyesidir. 2021-2024 dönemi için Chandigarh Konut Kurulu üyesi olarak atandı. FSAI‘nin Chandigarh Bölüm Başkanı görevini sürdürüyor ve yakın zamanda GEM Punjab Bölüm Başkanı olarak atandı.

Etkinliğe katılmak için: http://www.kisa.link/PtUF