(Pera Müzesi)’nde “Yarına Notlar” Sergisi Başladı!

İbrahima Thiam

Pera Müzesi, Uluslararası Bağımsız Küratörler oluşumunun “Yarına Notlar” adlı gezici sergisini İstanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor. 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlanan “Yarına Notlar” sanatseverleri mevcut kriz ortamında, çağdaş kültürel değerleri yeniden sorgulamaya davet ediyor.


“Yarına Notlar”

Küratörler: Charles Campbell, Freya Chou, Giulia Colletti, Veronica Cordeiro, Allison Glenn, Tessa Maria Guazon, PJ Gubatina Policarpio, Ivan Isaev, Ross Jordan, Drew Kahuʻāina Broderick ve Josh Tengan, Esteban King  Álvarez, João Laia, Luis Carlos Manjarrés Martínez, Fadzai Veronica Muchemwa, Lydia Y. Nichols, Marie Hélène Pereira, Balimunsi Philip, Josseline Pinto, Florencia Portocarrero, Shahana Rajani, Rachel Reese, Marina Reyes Franco, Mari Spirito, Alexandra Stock, Eszter Szak.cs, Abhijan Toto, Fatoş Üstek, Su Wei, Sharmila Wood

Sanatçılar: Madiha Aijaz, Ernesto Bautista, Maeve Brennan, Vajiko Chachkhiani, Nothando Chiwanga, Shezad Dawood, Demian DinéYazhi’, Cao Guimarães, Ilana Harris-Babou, Rei Hayama, Amrita Hepi, INVASORIX, Tamás Kaszás, Ali Kazma, A Liberated Library for Education, Inspiration, and Action, David Lozano, Mona Marzouk, Joiri Minaya, Peter Morin, Daniela Ortiz, Kristina Kay Robinson, Luiz Roque, Mark Salvatus, Ibrahima Thiam, u/n multitude, Wayne Kaumualii Westlake, Yan Shi

Tarih: 23 Kasım 2021 Salı – 6 Mart 2022 Pazar
Ziyaret: Salı – Cuma, 11:00 – 18:00
Yer: Pera Müzesi


Uluslararası Bağımsız Küratörler (ICI) oluşumu tarafından düzenlenen, Frances Wu Giarratano, Becky Nahom, Renaud Proch ve Monica Terrero’nun programladığı “Yarına Notlar” gezici sergisi, Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, VIA Sanat Fonu, ICI Mütevelli Heyeti ve Uluslararası Forumu’nun desteğiyle gerçekleşiyor.

David Lozano

Sergiye COVID 19 pandemisinin ilk aylarında, ICI üyelerinden gelen metinlerle oluşturulan “Saha Raporları” başlıklı yazı dizisi ilham verdi. Gezici bir sergiye dönüşen Yarına Notlar, 2021 başında ABD’de Cantor Fitzgerald Gallery, Haverford Colloge, Kanada’da Contemporary Calgary, Çin’de Sifang Art Museum’da ziyarete açıldı.

Nothando Chiwanga

Dünyanın dört bir yanından 29 sanatçının eserlerini bir araya getiren “Yarına Notlar”, küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alıyor. Sergideki birçok çalışma, kuşku ve güvensizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını sorguluyor. Bu kültürel geçiş döneminde her eser, yakın geçmişten bir ilham kaynağı ve geleceğe yön veren bir bakış açısı öneriyor. Pandemi döneminde yaşanan tecrit, ev hayatı ve bakım kavramlarına odaklanan eserler ile pandemiye doğrudan referans vermeyen eserler hep beraber incelendiğinde, bir bütün olarak günümüzün yansımasını oluşturuyor.

Ziyaretçilere küresel bir deneyim üzerine düşünme fırsatı veren Yarına Notlar, ICI Küratöryel Eğitim Programı mezunları arasından seçilen 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlandı. ICI Sergiler Yöneticisi Becky Nahom sergi için, bugün görülmesinin önemli olduğuna inandıkları eserleri sanatseverlerle buluşturduklarını belirtirken; ortak güven üzerine kurulu olan bu serginin aynı zamanda okuyucular, ziyaretçiler ve gözlemcilerin eserlerle iletişim kurmaları için bir çağrı olduğunu vurguluyor.

Sergi için belirledikleri yönteme de dikkat çeken Nahom,“Bize gelen hikâyeler pandeminin etkilerinin yanında, sanat organizasyonlarındaki değişimleri ve yeni duruma nasıl adapte olunduğunu gösteriyordu. Sosyal medya ve dijital platformlar izleyicilere ulaşmak için adımlar atarken, iç mekânlarda bir araya gelemeyen insanlar balkon ve pencerelerde projeler ortaya çıkarmaya başlıyor, tüm bu gelişmeler sanatı, sanat merkezlerinden evlere taşıyordu. Bu nedenle böyle bir zamanda tek bir sesi temsil edemeyeceğimizin farkında olarak, kolektif düşünce üzerinden sergi geliştirmeyi hedefleyip gerekli parametreleri belirledik” dedi.

Yarına Notlar sergisi, 6 Mart 2022 tarihine kadar Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında Pera Müzesi’nde gezilebilir.

Müze cuma günleri 18:00 – 22:00 arası tüm ziyaretçiler tarafından, çarşamba günleri ise Genç Çarşamba kapsamında tüm öğrenciler tarafından ücretsiz ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Pera Müzesi’nin web sitesi ve sergi sayfası incelenebilir.


Independent Curators International (ICI) [Uluslararası Bağımsız Küratörler]
Independent Curators International (ICI) [Uluslararası Bağımsız Küratörler], işbirliği, uluslararası katılım ve deneysel pratikler yoluyla daha güçlü sanat toplulukları oluşturmaya yardımcı olmak için küratörlerin çalışmalarını destekler. Küratörler, sanatsal pratiği savunan, temel altyapıları ve kurumları inşa eden ve halkın sanata katılımını sağlayan sanat topluluğu liderleri ve organizatörleridir. ICI’ın iş birlikçi programları küratörleri nesiller, sosyopolitik ve kültürel sınırlar boyunca birbirine bağlar. Kültürel alışverişi teşvik eden kaynak ve bilgi paylaşımı için uluslararası bir çerçeve, sanata erişim ve küratörün rolüne dair farkındalık yaratırlar.