(Pera Müzesi)’nde Çevrim İçi Film Programı: “Kayıp Sayfalar Anıtı”

Diaspora Süiti, Ephraim Asili

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, “Yarına Notlar” sergisi kapsamında deneysel filmlerden oluşan “Kayıp Sayfalar Anıtı” seçkisini çevrim içi ortamda izleyicilerle buluşturuyor. Independent Curators International (ICI) [Uluslararası Bağımsız Küratörler] oluşumunun hazırladığı sergi, küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alırken; film programı, kolektif hafızadan yola çıkarak çözümden düğüme, belgeleme pratiğinden yaratıcılığa uzanan 9 deneysel filme yer veriyor.


“Kayıp Sayfalar Anıtı”

Tarih: 21 Şubat – 7 Mart 2022
Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Mecra: Çevrim İçi


Ünlü İranlı şair Forough Farrokhzad’ın (Füruğ Ferruhzad) tek filmi “Ev Karadır”, Baba Baghi isimli küçük bir köydeki cüzzamlı kolonisi sakinlerinin gündelik hayatlarını beyaz perdeye taşıyor. Farrokhzad’ın İncil ve Kur’an-ı Kerim’den alıntıları kendi şiirleriyle harmanladığı “Ev Karadır”, birbirini izleyen, güçlü siyah-beyaz kareler ile deforme olmuş bedenleri kendi güzellikleriyle gözler önüne seriyor.

Türkiye’de ilk defa restore edilmiş kopyasıyla gösterilen belgesel, köy sakinlerinin gündelik hayatlarının bir parçası haline gelen acıları, umutsuzlukları, samimiyeti ve mutlulukları Farrokhzad’ın şairane anlatımıyla seyirciyle buluşuyor.


Ev Karadır (The House Is Black)
İran, 1962, Siyah – Beyaz

Dil: Farsça
Alt Yazı: Türkçe
Yönetmen: Forough Farrokhzad
Süre: 20 dk.


Doğum, ölüm, bilinç gibi temel insan deneyimlerini araştıran çalışmalarıyla tanınan video sanatçısı Bill Viola, deneyimin algısal ve bilişsel yapılarını aşma arzusuna hitap eden üç çalışmasını “Hafıza Yüzeyleri ve Zihinsel Dualar” isimli deneysel video serisinde bir araya getiriyor.

Bu çalışma ile sanatçı, “uzayda birbirinden ayrı noktalarda gerçekleşen eş zamanlı olaylar”a odaklanırken, Kadir Gecesinden sonraki sabah, Kur’an-ı Kerim’de geçen, meleklerin Allah’ın kelamını müritlerine aktarmak için cennetten inmesini konu alıyor. Bir güvenin fototropik görme yetisine odaklanan “Tatlı Işık” ise ışığın baştan çıkarıcı etkisini vurguluyor.


Hafıza Yüzeyleri ve Zihinsel Dualar (Memory Surfaces and Mental Prayers)
ABD, 1972, Renkli

Dil: İngilizce
Alt Yazı:
Türkçe
Yönetmen:
Bill Viola
Süre: 29 dk.


Çalışmalarıyla uluslararası film festivallerinin ve sanat kurumlarının gösterim programlarında yer alan Ephraim Asili, “Diaspora Süiti” adlı beş filmlik serisinde, Afrika diasporasını hem kişisel hem de küresel ölçekte mercek altına alıyor. Afrika diasporasında önemli yer tutan çeşitli bölgelerde çekilen ve yedi yılda tamamlanan seri, ortak bir coğrafi ve tarihi kökenin izini sürerken, ekrana taşıdığı manzaralarla çözümden düğüme, belgeleme pratiğinden yaratıcılığa uzanan bir yol çiziyor.


Diaspora Süiti (The Diaspora Suite)
Etiyopya, Gana, Brezilya, Jamaika, Kanada, ABD, 2011-2017, Siyah- Beyaz

Dil: İngilizce
Alt Yazı:
Türkçe
Yönetmen:
Ephraim Asili
Süre: 77 dk.


Serinin ilk filmi “Sahte Yollar”, Harlem sokaklarında gezinen bir adam ile Etiyopya’nın şehir ve köylerindeki günlük yaşam arasında mekik dokuyor. Kişisel deneyim ve kolektif tarih ilişkisini araştıran “American Hunger”da Amerikan fantezileri Afrikalıların gerçekleriyle karşı karşıya geliyor. Afrika diasporasının uluslararası kalesi Harlem ile Batı yarım kürede köleliği yasaklayan son şehir olan Salvador’da çekilen “Binlercesi Gitti”, ABD ve Brezilya’daki bu iki şehir arasında paralellikler kuruyor. “Kindah”, New York eyaletinin Hudson şehri ile İngiliz koloniciliğine karşı isyan eden kölelerin çabalarıyla bağımsızlığını kazanan Jamaika şehri Accompong’da geçiyor. Serinin son filmi “Akışkan Sınırlar” ise yönetmenin Afrika diasporasıyla olan bireysel ilişkisini irdeliyor.

This slideshow requires JavaScript.

“Kayıp Sayfalar Anıtı” gösterim programı için film.peramuzesi.org.tr web sayfasından kayıt gerçekleştirilebilir. Program hakkında ayrıntılı bilgi için ise Pera Müzesi web sayfası ziyaret edilebilir.

13 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde devam edecek “Yarına Notlar” isimli sergi hakkında ayrıntılı bilgi için ise bi_özet’in daha önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir.