Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” Sergisi (FMV Galeri Işık)’ta…

Sürdürülebilirlik ve sanat kavramlarının kesiştiği işlere imza atan Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” isimli sergisi, 25 Kasım – 19 Aralık 2021 tarihleri arasında Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak.


“Ready-ReMade”

Sanatçı: Deniz Sağdıç
Ziyaret: 25 Kasım2021 Perşembe – 19 Aralık 2021 Pazar
Yer: FMV Galeri Işık


Sanatçı Deniz Sağdıç, “Ready-ReMade” isimli sergisinde atık hale gelmiş her türlü ürün ve objeyi “geri dönüşüm” ve “ileri dönüşüm” prensibiyle sanat dünyasında yeniden var ederek sürdürülebilirliğe dikkat çekmeyi amaçlıyor. Sağdıç Ready-ReMade projesinin güncel evresinde denim başta olmak üzere tekstile odaklanıyor.

Dokuma tekniklerinin ilk defa Anadolu’da ortaya çıktığını vurgulayan Sağdıç, tekstil ürünlerinin Anadolu’da kazandığı anlam ve bağlamın denim ile tüm dünyaya yayılmış olduğunu dile getiriyor. Sağdıç denime olan bağı hakkında, “Düşünsenize, dil, ırk, renk ya da sosyal sınıf fark etmeksizin her yaştan insan denimi yakından tanır, onu benimsemiştir. Dünyanın en kırsal kesiminde yaşayan bir çiftçiyle, ekonomik olarak en gelişmiş metropolünde yaşayan birinin üzerinde aynı denim pantolonu görebilir ve bunu yadırgamayız. Denim, binlerce yıllık medeniyet tarihimizde belki de insan elinden çıkmış hiçbir ürünün başaramadığı biçimde bir evrensellik, bir eşitlik kazanmıştır. Denimin bu eşsiz özelliği benim için çok heyecan verici. Bu nedenle ben denimi yalnızca bir malzeme olarak değil, bir iletişim platformu olarak görüyor ve kullanıyorum” dedi.

Sürdürülebilirlik ve sanat kavramlarının kesiştiği sergi hakkında detaylı bilgi için: www.fmv.edu.tr


Deniz Sağdıç
Sanatının ilk yıllarından itibaren çoğunlukla yağlıboya olmak üzere heykel, baskı ve gravür gibi farklı tekniklerde ustalaştı, video ve yeni medya alanlarında çalışmalar üretti. Uzun yıllar kadının toplumdaki yerini sorunsallaştıran araştırma ve projeler geliştirdi. Çeşitli sivil toplum kurum ve örgütleriyle kadını temel alan çalışma ve işbirliklerinde bulundu. Güncel sanatın kavramsal ve klasik tartışmalarının zirveye çıktığı dönemde “Ready-ReMade” olarak isimlendirdiği projesine başladı. Bu projesiyle sanatın klasik teknik ve unsurlarını güncel sanat biçimleriyle bir araya getirerek sanatta “kavram” meselesini tartışmaya açmayı amaçladı. Güncel sanatın çoğunlukla ele aldığı hazır-buluntu nesneyi (ready-made) günümüzde sıkça görmeye alıştığımız yerleştirmelerden farklı olarak klasik boyama ve tekniklerle bir arada sundu. Sağdıç, işlevini yitirerek atık hale gelmiş kimi objeleri bir araya getirerek, taşıdıkları anlamları yeniden sorgulatacak yeni düşünsel alanlar yaratmaya çalışmaktadır.