(RIBA Uluslararası Ödülü) 2021 Yılının 3 Finalistini Duyurdu!

Soldan Sağa: Friendship Hastanesi, Kashef Chowdhury/URBANA, James-Simon-Galerie, David Chipperfield Architects Berlin, Lille Langebro, WilkinsonEyre and Urban Agency

The Royal Institute of British Architects (RIBA), dünya çapında mimari mükemmelliği kutlayan ve iki yılda bir verilen “RIBA Uluslararası Ödülü 2021” (RIBA International Prize) için yarışan üç mimari projeyi duyurdu. Danimarka, Bangladeş ve Almanya’da çeşitli ölçek ve amaçlarla yapılmış üç proje, inşa edildikleri bölgeye ve bölge halkına katkıları göz önünde bulundurularak seçildi.

RIBA Uluslararası Ödülü 2021‘de 11 ülkeden 16 yeni projenin yer aldığı uzun bir liste içinden finale kalan üç proje şöyle:

  • Friendship Hastanesi | Kashef Chowdhury / URBANA, Satkhira, Bangladeş

Bengal’in hassas sulak arazilerinde kurulan bu devlet hastanesi, iklim değişikliğinin tahribatına dayanıklı şekilde inşa edilmiş.

  • James-Simon-Galerie| David Chipperfield Architects, Berlin, Almanya

Klasik mimariden esinlenen giriş binası ve ziyaretçi merkezi, dünyanın önde gelen kültürel turistik bölgelerden biri olan Unesco Dünya Mirası Sit Alanı Müzeler Adası (Museum Island) için tasarlanmış.

  • Lille Langebro | Wilkinson Eyre and Urban Agency, Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkentinde yenilikçi bir teknikle inşa edilen bisiklet ve yaya köprüsü; kayarak açılması ve gemilerin geçişine izin vermesiyle Kopenhag Limanı’nın yeniden canlanmasına katkıda bulunuyor.

RIBA Uluslararası Ödülü ve mesleğin gelecek yeteneklerini kutlayan RIBA Uluslararası Yükselen Mimar Ödülü‘nün (RIBA International Emerging Architect Prize) kazananları 2022’nin başlarında açıklanacak.