(Baumit Türkiye) “Sıfır Atık” Belgesi Aldı!

Baumit, üretim tesisinde kaynakların verimli kullanımı ve atık yönetimi konusunda hayata geçirdiği uygulamalarla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık Belgesi”ne layık görüldü.

Yapı malzemeleri sektöründe enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu, sağlıklı bina projelerine katkı sağlayan Baumit, insanların sağlıklı ve enerji verimli yapılarda yaşamaları misyonuyla tüm tasarımlarının, ürün ve çözümlerinin merkezine insanı koyuyor. Bu anlayış doğrultusunda, sürdürülebilir bir yaşam kalitesi için yenilikçi ısı yalıtım sistemleri geliştiren ve yalıtım bilincini topluma yaymaya odaklanan Baumit’in Dilovası’ndaki üretim tesisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazandı. Sıfır Atık belgesi; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması gibi kriterlerin değerlendirilmesiyle veriliyor.

Tüm faaliyetlerinin odağında sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı, çalışmalarının Sıfır Atık belgesiyle taçlandırılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

Kocaeli, Dilovası’nda bulunan ve son derece modern, yüksek teknoloji içeren üretim tesisimiz, sektörün en ileri teknolojiye sahip tesislerinden birisi.  Fabrikamız dikey bir tasarıma sahip. 63 metre yüksekliğinde bir kuleye ev sahipliği yapıyoruz. Dikey üretim yöntemi ile hem üretim alanından hem de enerjiden tasarruf ediyoruz. Tüm üretim süreçlerimizi ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi‘ne göre yönetiyoruz. Çevreye ve insana saygılı ürünlerin; zararsız ham maddelerle, temiz enerji ve modern teknoloji ile donatılmış ekipmanlarla, ergonomik çalışma koşullarında üretilerek son kullanıcıya risksiz bir şekilde ulaştırılması için çalışıyoruz. Geri dönüşüm imkânı olan her türlü ürünün yeniden kullanımını sağlayacak araştırma ve iyileştirmeleri sürekli yaparak, doğal kaynakları en verimli şekilde kullanma hedeflerimizi sürekli bir üst boyuta taşıyoruz. Üretimimizdeki temel kriter; insanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşamaları. İnsan cildi gibi nefes alabilen, nem ve sıcaklığı dengede tutan, sağlıklı ve konforlu sistemler üreterek sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam kalitesi için çalışıyoruz.


Baumit
100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Avusturya merkezli Schmid Industrie Holding’in en büyük şirketlerinden biri olan Baumit; 25 ülkede, 40’ın üzerinde üretim tesisi ile yıllık 6,5 milyon ton üretim kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bugün ciro büyüklüğü 1 milyar euroyu aşmış olan Baumit, Türkiye’de 2007 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Gebze’de bulunan Türkiye üretim tesisi 2008’de faaliyete geçmiştir. Toplamda 14 milyon euroluk bir yatırımla açılan tesis, yıllık 300 bin ton üretim kapasitesine ve likit üretim yeteneğine sahiptir.