(Işıklar Tuğla Ödülleri 2021), 6 Yenilikçi Projeye Verildi!

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından bu yıl ilki düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri 2021, 11 Kasım’da Salt Galata’da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Sürdürülebilir ve geleneksel yapı malzemesi tuğlanın çağdaş kullanımlarını teşvik eden organizasyonda, 6 mimarlık firması ödüle değer görüldü.

Son 10 yıl içinde tamamlanarak kullanıma açılmış, tuğlanın yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projelerin arşivini oluşturmak amacıyla düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri 2021, Salt Galata’da törenle gerçekleşti. Ödül törenine, kazanan mimarlık ofisleri, jüri üyeleri, öğretim görevlileri, mimarlar, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Üyeleri ve üst düzey yöneticiler katıldı.

Bu yıl ilki düzenlenen ödül programı, kültürel izler taşıyan sürdürülebilir malzeme ile inşa edilmiş yenilikçi ve fark yaratan tasarımları ödüllendirdi. Işıklar Holding’in geniş ürün yelpazesi ile sürdürülebilirlik ve kültür ekseninde tasarıma artı değer katan yenilikçi yaklaşımları desteklediği organizasyonda:

  • Ay.Da Mimarlık | Develi–Elbiz Projesi,
  • BBMD – Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık | Alan Kadıköy Projesi,
  • Bütüner Mimarlık | Bangladeş Halk Cumhuriyeti Kançılarya Yerleşkesi Projesi,
  • Renda Helin Design & Interiors | Designers Vault Projesi,
  • Tülin Çetin Mimari Tasarım | TAI – TUSAŞ Konferans ve Kafe Binaları Projesi,
  • Ven Mimarlık | Arden Medikal Fabrika Projesi ile eşdeğer ödülünün sahibi oldu.

Mimarlık, tasarım ve sürdürülebilirlik konularını, geleneksel yapı malzemesi tuğlaya entegre ederek yenilikçi ve fark yaratan tasarımları teşvik ediyoruz.

Ödüllendirmenin yanı sıra buradan elde edilecek bilgi birikimini ve deneyimleri paylaşmayı amaçladıklarına dikkat çeken Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık şunları söyledi:

“Türkiye’de ve dünyada Işıklar Tuğla ürünleri kullanımı ile fark yaratan mimari, iç mimari ve kentsel tasarımların belgelenmesi ve teşvik edilmesi için başlatılan Işıklar Tuğla Ödülleri’ne gösterilen ilgi için öncelikle tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Işıklar Tuğla Ödülleri kusursuz bir organizasyonla sahiplerini buldu. Bunun için oldukça mutlu ve gururluyuz. Işıklar Yapı Ürünleri olarak alanımızda üretim yapmaktan öte bir misyonu sahipleniyoruz. Mimarlık, tasarım ve sürdürülebilirlik konularını, geleneksel yapı malzemesi tuğlaya entegre ederek yenilikçi ve fark yaratan tasarımları teşvik ediyoruz. Anadolu’da köklü bir geçmişi olan geleneksel yapı malzemesi tuğlanın güncel kullanımlarının araştırılmasına katkıda bulunmak ve Işıklar Tuğla’nın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek sürdürülebilir, çağdaş tasarımları desteklemek istiyoruz.”

Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık

2010 yılından sonra tamamlanmış, mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım alanlarında farklı fonksiyonlardaki kamu veya özel sektör projelerini kapsayan Işıklar Tuğla Ödülleri, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer (ODTÜ), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (İTÜ), Tülin Hadi (TeCe Mimarlık Kurucusu), Prof. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu (İÜ Mimarlık), Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu (MSGSÜ) tarafından değerlendirildi. Katılımcılar toplamda 60 bin TL ile ödüllendirildi.