(SALT)’ın “Arşivden Çıktı” Videoları: Anıtkabir ve Mimarları

SALT ve Kalebodur’un yedi yıla yayılan ortaklığı sayesinde SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl “Arşivden çıktı” videolarında ele alınıyor. Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin ikincisi olan “Anıtkabir ve Mimarları”, 10 Kasım 2021 tarihinde saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girdi.

Videoda, Cumhuriyet döneminin etkin mimar, tasarımcı ve sanatçılarının pratiklerine bir uygulama alanı sunmuş olan Anıtkabir, yapının 1944 ile 1953 yılları arasındaki inşa sürecinde ve gelişiminde rol oynamış İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri ve mimarlar Paul Bonatz, Nezih Eldem ve Kemali Söylemezoğlu’na ait belgeler ışığında ele alınıyor.

Anıtkabir SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

Arşivden çıktı“, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin ilki olan “Nezih Eldem Koleksiyonu’ndan Süleymaniye ve Zeyrek” videosunu, arşivden çizim, yazışma ve fotoğraflar aracılığıyla 4 Ekim 2021 Dünya Mimarlık Günü’nde yayınlanmıştı. Video serisi, Aralık’ta erken Cumhuriyet döneminin planlı mahalleleri konusuyla devam edecek. Videolara, saltonline.org‘dan ve SALT Online sosyal medya kanallarından ulaşılabilecek.

Anıtkabir’in iç mekânı SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT, herkese açık dijital arşiviyle öğrenci, araştırmacı ve meraklılara kaynak sağlıyor. SALT Araştırma bünyesinde sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında derlenen belge sayısı on yılda 1,9 milyona ulaştı. saltresearch.org adresinde erişime sunulan içerik, Türkiye’den önemli mimar ve tasarımcıların mesleki arşivlerini de kapsıyor. Kalebodur’un desteğiyle SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, ses kaydı ve videodan oluşan 170 bin belgeyi bir araya getiriyor.

Arşivden çıktı” video serisinin ilk bölümü hakkında detaylı bilgi için:

https://bi-ozet.com/2021/10/05/salt-arsivden-cikti-video-serisinin-ilki-nezih-eldem-koleksiyonundan-suleymaniye-ve-zeyrek-yayinda/