[Ayın Yorumu] – Yeşim Hatırlı: “… ekranlarda maskesiz, fiziki ortamlarda maskeli, ardı ardına yeniden buluştuk.”

Yeşim Hatırlı

Ayın Yorumu bölümünde Yeşim Hatırlı, Mimarlık Günü ve Haftası vesilesiyle çok sayıda mimari etkinliğin gerçekleştiği Ekim ayının gündemini değerlendirdi. 

Ekim ayı biz mimarlar ve mimarlık ortamı için ayrıcalıklı bir ay. 4 Ekim Mimarlar Günü ve takip eden hafta boyunca, yaz boyu nadasa bırakılmış etkinliklerde, ekranlarda maskesiz, fiziki ortamlarda maskeli, ardı ardına yeniden buluştuk. Bu ayın çok sayıdaki etkinliklerinden benim için ayrıcalıklı yere sahip olan 14. TSMD Mimarlık Ödülleri ve CO_DE projesinden bahsetmek istiyorum.

14. TSMD Mimarlık Ödülleri, Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin iki yılda bir düzenlediği bir ödül programı. TSMD ödül yönetmeliğiyle düzenlenen ödül programının jürisi dernek üyeleri ve dışarıdan davetli jüri üyelerinden oluşuyor. Esra Akcan (Başkan), Şükrü Kocagöz, Kurtul Erkmen, Ali Osman Öztürk, Hasan Okan Çetin, Berna Tanverdi, Ayşin Sevgi Macit ve Enis Öncüoğlu‘ndan (yedek) oluşan jüri, bu dönem yine çok hakedilmiş ödülleri sahipleriyle buluşturdu. 5 Ekim tarihinde gerçekleştirilen törenin en hoş anlarından biri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın coşkuyla karşılanması ve büyük ödülü verdikten sonra, ödülü alan Uygur Mimarlık ortağı Semra Uygur’un uzun teşekkür konuşmasını büyük bir tevazu ve saygıyla dinlemesiydi. Türkiye’de alışık olmadığımız bu sahnelere umarım daha sıklıkla tanıklık ederiz.

Büyük ödülü alan Semra – Özcan Uygur (Uygur Mimarlık); Yapı Ödülü alan Ahmet Alataş, Ömer Selçuk Baz, 9016 Mimarlık; Basın Yayın Ödülü alan, Arketon Yayıncılık, Mimarizm ve Medyascope; Mimarlığa Katkı ödülü alan Gülru Necipoğu, Jale Erzen, İhsan Bilgin ve jüri özel ödülü alan Aslı Özbay’ı kutluyorum.

CO_DE: Color By Design”… Küratörlüğünü üstlendiğim, mimarlık ve tasarım dünyasına katkı sağlamak amacıyla yola çıkan bu proje, 4 Ekim Mimarlık Günü’nde sergi açılış ve proje lansmanıyla izleyicileriyle buluştu. CO_DE, Türkiye’nin önde gelen mimarlık ve iç mimarlık ofislerinden 84 tasarımcı ve 70 esere ev sahipliği yapıyor; sonuç ürünleriyle izleyenleri renklerin büyülü dünyasında bir yolculuğa davet ediyor. Binat İletişim’in de danışmanlığını üstlendiği, San Deco firması için hazırlanan proje, yapı ve tasarım sektörünün farklı paydaşlarına; mimarlara, iç mimarlara, tasarımcılara, mimarlık ve tasarım öğrencilerine, sanatla ilgili diğer disiplinlere ve perakende ürün kullanıcılarına ilham verecek. Pano tasarımları aracılığıyla yılın renk paletlerinin elde edildiği proje; sergisi, kitabı ve tasarımcılarla yapılan söyleşileriyle dijital ortamda izleyicileriyle buluşuyor. Sergi Kasım ayı sonuna kadar codecolorbydesign.com adresinden, söyleşiler ise proje YouTube hesabından izlenebilir.

Mimarlık ortamında yaprak dökümü bu yıl hepimizi defalarca üzüntüye boğdu. Yeri kolay dolduramayacak çok değerli insanları yitirdik. Burada adını sevgi ve saygıyla anmadan geçemeyeceğim sevgili “uzun Ahmet”e de Ekim ayında maalesef veda ettik. Ahmet Sönmez, Deneme Lisesi ve ODTÜ’den okuldaşım, meslekdaşım, tanıdığım en nevi şahsına münhasır, en renkli kişilerden biriydi. Uzun yıllar Mimarlar Odası’nda ve Mimarlar Derneği 1927 yönetim kurullarında görev alan Ahmet Sönmez 2014 yılından bu yana yazdığı polisiye romanlar ve mimarlık ortamındaki mualif kişiliyle tanınıyordu. Işıklar içinde olsun…