(Kaleseramik)’ten AKM’ye “Kırmızı Küre”

Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan “Kırmız Küre”, Kaleseramik’in kadın istihdamına destek amacıyla kurduğu Atölye Kale’de hayat buldu. El emeğiyle üretilen 15.000 adet seramik karo, İtalyan seramik sanatçısı Alexandra Khuen-Belasi’nin özel formülü ile kırmızı rengini aldı.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından binanın tarihsel özelliklerine bağlı kalınarak yeniden tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 29 Ekim’de kapılarını açtı. AKM, Kaleseramik’in ürettiği seramik karolardan oluşan “Kırmızı Küre”ye yer verdi.

AKM’nin ülkemizin, kültür sanat hayatının önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş,“Kaleseramik’in yenilikçi vizyonunun bir örneği olan ‘Kırmızı Küre’ hem rengi hem de tasarımıyla AKM’ye özel bir ruh kattı. Tarihselliğin modern mimari ile bütünleştiği bu yeni yapının; ülkemizin kültür, sanat hayatının gelişimine önemli katkılar yapacağına inanıyorum” dedi.

İçerisindeki 2 bin 38 kişilik opera salonu ile AKM’nin yeni simgesi olan kürenin tüm karoları, kadın istihdamına destek olmak amacıyla Kaleseramik’in Çanakkale’nin Çan ilçesindeki fabrikası Atölye Kale’de üretildi. Proje ve tasarım ekibinin, farklı renk ve modeller üzerinde yaptığı yüzlerce denemenin ardından nihai ürün seçildi. Kırmızı Küre’nin yapımında kullanılan ve üç farklı model olarak tasarlanan 15.000 adet özel seramik modelleme, kalıplama, sırlama, pişirim gibi birçok işlemden geçerek üç buçuk ay içinde 18 kişilik bir ekip tarafından el emeğiyle tek tek üretildi.

Üretim aşamasında uzun ve titiz işlemlerden geçirilen üç boyutlu seramik karolarının her biri Atölye Kale’de yüzey kontrolleri yapılarak, ince bir zımpara işlemiyle temizlendi. Küreye can alıcı rengini ise, İtalyan seramik sanatçısı ve kendi ismini taşıyan Alexandra Khuen-Belasi Studio’nun kurucusu Alexandra Khuen-Belasi verdi. Khuen-Belasi tarafından geliştirilen ve özel bir reçete ile üretilen sır, tüm karolara tek tek uygulanarak, kırmızı rengi almaları sağlandı. Karolar son olarak AKM’de birleştirilerek, ”Kırmızı Küre”ye dönüştü.

Kırmızı Küre’nin, Kaleseramik’in yenilikçi vizyonunun bir göstergesi olduğunu ve hem rengi hem de tasarımıyla AKM’ye özel bir ruh kattığını vurgulayan Akbaş, “Kaleseramik olarak, kurulduğumuz günden beri ülkemizin ve insanımızın her alanda gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir gelecek için etki odaklı döngüsel projelere yatırımı yaparak ve #İyiBakDünyana diyerek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünyayı miras bırakmak istiyoruz. Bugün de geleceğin büyük sanatçılarının yetişmesine ve ülkemizin kültür, sanat hayatının gelişimine önemli katkılar yapacağına inandığımız, AKM’nin kalbinde böylesine eşsiz bir eser ile yer almaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Seramiğin sanata dönüşümünün en can alıcı örneklerinden biri olan bu kürenin, her bir karosu kadın istihdamına destek amacıyla kurduğumuz Atölye Kale’de tek tek el emeğiyle üretildi. Bu muhteşem eserin ortaya çıkmasında emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.