9. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı!

Yurtbay Seramik’in düzenlediği 9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, Yapı Medya İletişim iş birliği ile genç tasarımcılara bu yıl da “Öze Dönüş” teması ile sektörde özgün ve yenilikçi fikirlerini sunabilecekleri profesyonel bir platform sağlıyor.


9. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması

Düzenleyen: Yurtbay Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş
Proje Son Teslim Tarihi: 20 Ocak 2022 Perşembe
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 10 – 11 Şubat 2022
Sonuçların İlanı: 22 Şubat 2022 Salı
Katılım: Ücretsiz


Güzel sanatlar ve tasarımın teşviki, ilgili mesleklerin gelişmesi, katılımcıların rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanması, seramik sektörü alanında tasarımın öneminin vurgulanması, genç tasarımcıların desteklenmesi ve seramik sektörüne teşvik edilmesi amacıyla başlatılan ve yıllardır artan bir ilgiyle devam eden “Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”, gençlerin daha önce yapılmamışı deneyerek hayallerine ulaşmalarında onlara eşlik ediyor.

Yapı Medya İletişim iş birliği içinde bu yıl “Öze Dönüş” teması ile düzenlenen yarışma, pandemi sürecinin insanları içsel yolculuklarında ve bireysel yaşamlarında nasıl etkilediğini ele alacak. Değişen, gelişen ve dönüşen dünya düzeninde tasarım temasının ana mottosu ise; doğayla bütünleşik yeni yaşam alanlarının tasarım odaklı disiplinlerde irdelenmesi üzerine olacak.

9. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması bu bağlamda “Öze dönüş” teması ile tasarımcıları, sınırları kendilerinin belirleyeceği bir yaşam alanı tasarlamaya ve seramik üzerinde bu dünyayı ifade etmeye davet ediyor. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılıyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkanı sağlıyor.

Yurtbay Seramik’in sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” jürisinde bu yıl Prof. Dr. Ayşegül İzer (MSGSÜ Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Hakan Helvacıoğlu (Hakan Helvacıoğlu Design Co. Kurucusu), Hasan Şahbaz (Seramik Sanatçısı/ Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi), Mevce Çıracı (Fields Kurucu Ortağı), Prof. Dr. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı / İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi) yer alıyor. Birincinin 12.000 TL, ikincinin 10.000 TL, üçüncünün 8.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç 2.500 TL’lik eş değer mansiyon ödülü de verilecek. Bununla beraber yarışmada dereceye giren geleceğin tasarımcılarına mücbir sebepler haricinde (pandemi koşulları nedeniyle) UNICERA 2022 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda Yurtbay Seramik Standı’nda tasarımlarının sergilenmesi fırsatı tanınacak.

Yarışmaya katılmak için önce web sayfası üzerinden LinkedIn hesabı ya da e-posta adresi ile kayıt olunması gerekmektedir. Başvuru koşullarını tamamlayanlar, kişisel ya da grup olarak en fazla 3 başvuru yapma hakkına sahip olacak.

“9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne ilişkin tüm bilgilere, https://www.dogadansanatasentasarla.com/ adresinden ulaşılabilir.