Vişegrad Dörtlüsü Etkinlikleri 2 KASIM’a Kadar Devam Ediyor!

Macar Kültür Merkezi, Macaristan’ın Vişegrad Grubu başkanlığını devralması sonrasında sürdürdüğü 5. Vişegrad Kültürel Program Serisi’nin ikinci ayağını Hezarfen Film Galeri ve İzmir Mimarlık Merkezi işbirliğiyle İzmir’de gerçekleştiriyor. Film gösterimleri, sergi ve performanstan oluşan etkinlikler, 26 Ekim ile 02 Kasım tarihleri arasında İzmir Mimarlık Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor.


5. Vişegrad Kültürel Program Serisi II
Tarih: 26 Ekim – 02 Kasım 2021
Yer:
İzmir Mimarlık Merkezi, İzmir


Temmuz ayında Polonya, Çekya, Slovakya ve kendisinin de dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun (V4 olarak da bilinir) başkanlığını üstlenen Macaristan Vişegrad kültürünü geniş kitlelere duyurmak için bir yıla yayılacak bir kültür programı serisi hazırladı. İlk olarak İstanbul’da, Macar sanatçılar János Korodi ve András Szigeti’nin “Passenger” isimli sergisiyle başlayan program, Hezarfen Film Galeri ve İzmir Mimarlık Merkezi işbirliğiyle İzmir’de devam edecek.

Programda, “Passenger” sergisine paralel olarak “Son Dönem Orta Avrupa Sineması” temalı film gösterimleri de yer alıyor. Hem usta hem de genç yönetmenlerin birçok festivalden ödülle ayrıldıkları yapımlar, sinemaseverlerin seyrine sunulacak. Programın açılışı ise bol ödüllü, dünyanın birçok yerinde sahne almış, disiplinlerarası Macar görsel dans tiyatrosu grubu “Dancing Graffiti” nin gösterisiyle başlayacak.

János Korodi ve András Szigeti’nin, 1990’larda Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başlayan dostlukları yıllar içerisinde sanatsal iş birliğine dönüştü. “Passenger” ismini verdikleri bu sergiyle, hareket halindeki kalıpları takip etmek üzerine bir tema geliştiriyorlar. Son birkaç yıldır yurt dışında yaşayan ve çalışan her iki sanatçı da, bu uzak-yakın çekim mevzusu üzerine düşünüyor ve eser üretiyor. Sergideki iç içe geçen hikayeler aslında kesişen şahsi yolların bir yansıması olduğunu göstermek istiyor.

Son Dönem Orta Avrupa Sineması

Yönetmen Ferenc Török, “1945” filmi

Programda, son dönemde Vişegrad ülkelerinden dikkat çeken ödüllü filmler de yer alıyor. Yönetmenliğini ünlü Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun üstlendiği Macaristan, Almanya ve Fransa ortak yapımı “Jüpiter’in Uydusu” ve bir diğer Macar yönetmen Ferenc Török’ün Türkiye prömiyerini yapacağı Macaristan yapımı “1945” programda öne çıkan filmlerden biri. Ayrıca yönetmenliğini Taika Waititi’nin üstlendiği Çekya ve Yeni Zelanda yapımı “Tavşan Jojo”; yönetmenliğini Jan Komasa’nın üstlendiği Polonya ve Fransa ortak yapımı “Corpus Christi”; yönetmenliğini Agnieszka Holland‘ın üstlendiği Polonya, Çekya, İrlanda ve Slovakya ortak yapımı “Şarlatan”; yönetmenliğini Václav Marhoul‘un üstlendiği Çekya, Slovakya ve Ukrayna yapımı “Boyalı Kuş” da sinemaseverlerle buluşturulacak.

Programda yer alan tüm etkinlikler, 02 Kasım’a kadar, ücretsiz takip edilebilir.

Program hakkında detaylara aşağıdaki bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz: https://culture.hu/tr/istanbul