(Maksem)’de Sergi: “Kültür İnsanı Atatürk”

Maksem/ Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, Atatürk’ün askeri ve siyasi kimliğinin yanı sıra kültür sanat ve eğitime verdiği önemi vurgulayan “Kültür İnsanı Atatürk” isimli fotoğraf sergisi ile uzun bir aranın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları vesilesiyle yeniden ziyarete açıldı.


“Kültür İnsanı Atatürk”
Küratör: Didem Çapa
Tarih: 29 Ekim 2021 Cuma – 21 Kasım 2021 Pazar
Yer: Maksem / Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi
Kocatepe Mah. İstiklal Cd. No:2, Beyoğlu


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’nın destekleri ile gerçekleştirilen sergide, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in kurulması ile peş peşe hayata geçirdiği devrimlerin kültür sanat ve eğitim hayatında yarattığı etkiler, arşivlerde yer alan fotoğraflarla anlatılıyor.
“Kültür İnsanı Atatürk” sergisi; Yeni Türk harflerinin kabulü, Türk dil ve tarih kurumlarının kurulması, üniversite reformu ile Türkiye’de bilimsel alanda yapılan çalışmalar; yurt dışına gönderilen öğrenciler ve yabancı bilim insanlarının Türkiye’ye davet edilmesi gibi eğitim ve kültür sanat hayatına ışık tutacak 54 fotoğraftan oluşuyor. Küratörlüğünü Didem Çapa’nın üstlendiği sergi 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü ve Atatürk Haftası’nı da kapsayacak şekilde 21 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi ile ilgili ayrıntılar; instagram, Facebook, Twitter hesaplarından takip edilebilir.