(KarDes)’ten Çevrim İçi SİRKECİ TURU

İstanbul’un çok kültürlü yapısını ve çok katmanlı mirasını keşfetmek amacıyla tasarlanan KarDes uygulaması, Tarihi Yarımada serisinin üçüncü ve son turu Sirkeci’ye davet ediyor. Büyük Postane’den, Sanasaryan Han’a, Bet Avraam Sinagogu’ndan Gülhane Parkı’na uzanan rotada izleyicilere Ahmet Mümtaz Taylan anlatımıyla eşlik edecek.

Hrant Dink Vakfı bünyesinde 2018 yaz ayında çalışmalarına başlanan KarDes uygulaması, “Kültürel Miras Projesi” kapsamında hazırlandı. KarDes ile birlikte, İstanbul’un çeşitli semtlerindeki binalar, ibadethaneler, mezarlıklar gibi öne çıkan yapılar, harita üzerinden işaretlenerek ve çeşitli rotalar takip edilerek yürüyüş turları yapılabiliyor. Uygulamada Büyükdere, Pera, Balat, Galata, Karaköy, Samatya gibi çeşitli semtlerde 19. yüzyıldan önce inşa edilmiş yapılara yer veriliyor.

Ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulama, İstanbul’da 900’e yakın yapıyı kaydederek orada yaşamış kişilerin hikayelerini dinleme, semtlerin ve mekanların eski fotoğraflarını görme imkanı sağlıyor. KarDes kullanıcısına “keşfet” ve “hafıza turları” olmak üzere iki farklı kullanım salanı sunuyor.

Keşfet
Keşfet seçeneği sayesinde kullanıcı İstanbul’un kapsamlı kültürel miras envanteri ile birlikte belki her gün karşılaşılan ama fark edilmeyen yapıların konumuna, inşa tarihine ve bazılarında kısa bilgilerine ulaşıyor.

Hafıza Turları
KarDes hafıza turları, farklı bölgelerin çok kültürlü geçmişlerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Birbirine yürüme mesafesi bulunan 9 ila 15 duraktan oluşan hafıza turlarının metinleri Hayko Cepkin, Yetkin Dikinciler, Ece Dizdar, Ceylan Ertem, Mahir Günşiray, Banu Güven, Nejat İşler, Simon Johns, Ercan Kesal, Nazan Kesal , Yekta Kopan, Lale Mansur, Eric Nazarian, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran, Serra Yılmaz, Shakeh Major Tchilingirian ve Ayla Jean Yackley tarafından gönüllü olarak seslendiriliyor.

Kişisel gezi rehberi olarak tasarlanan KarDes, Türkçe ve İngilizce dil desteği sunarak İstanbul’un kültür yapısını keşfetmek isteyenleri bekliyor. Birçok tematik tura yer veren uygulamanın, Tarihi Yarımada serisindeki son turunu telefonunuza indirebilir ve tarihi yapıların yanı sıra Sirkeci sakinlerinin hikayelerine de kulak verebilirsiniz.

Ayrıntılara \bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.