Murat Çetin’in Son Kitabı “İÇTEN İÇE”nin Tanıtım Etkinliği Gerçekleşiyor!

'İçten İçe'; Mimarlıkta 'İç' Meselesinin Ekonomi-Politik Serüveni

Murat Çetin’in, Ocak 2021’de yayımlanan ‘İç’ten İç’e: Mimarlıkta “İç” Meselesinin Ekonomi-Politik Serüveni” isimli kitabının tanıtımı, 11 Mayıs Salı günü, saat 19:30’da çevrimiçi bir etkinlik ile gerçekleşecek. Söyleşi formatında gerçekleşecek etkinlikte, kitabın kurgusu, arka planı ve yazım hikayesi tartışılacak.


‘İç’ten İç’e: Mimarlıkta “İç” Meselesinin Ekonomi-Politik Serüveni Tanıtımı
Tarih:
11 Mayıs, Salı
Saat:
19:30
Mecra:
Zoom & YouTube
Katılım:
Herkese Açık, Ücretsiz


‘İç’ten İç’e: Mimarlıkta “İç” Meselesinin Ekonomi-Politik Serüveni, mimarlıkla iç mimarlığın ayrışma sürecini ele alırken, bu ayrışmanın tarihsel kökenlerini ortaya koymak üzere yola çıkıyor. Kitap, mimarlık alanının iç mimarlığı nasıl algılayageldiğini, bu algının tarihte yavaşça nasıl ortaya çıktığını politik bir okuma üzerinden inceliyor.

Kitapta, vaktiyle mimarların uhdesinde olan iç mimarlığın, bugün ayrı bir disiplin haline gelişinde etkili olan gelişmelerin tarihi, farklı disiplinlerle bağlantılar kurarak inceleniyor. Tarihi gibi alanlarla ilişkilendirilen, mimarlık ve iç mimarlık arasındaki ayrışma sürecinin, kapitalizmin etkisiyle ciddi bir yarılma evresine ulaştığı iddia edilen kitapta, sözü edilen bu politik ve dolayısıyla mekânsal yarılma, emek-sermaye ve kent-kır çelişkileri bağlamında yorumlanıyor; medya ve teknolojinin bu kutuplaşmada ve bu yarılmanın kamuoyundaki algısının şekillendirilmesinde oynadığı roller analiz ediliyor.

Kitapta, “İç mimar mısın, dış mı?” sorusu üzerinden karikatürize edilme eğilimine maruz bırakılan iç mimarlık alanının geçirdiği tarihsel süreçte, vaktiyle bir bütün olan mimarlık ve iç mimarlık çiftinin dış etkenlerle yıkılmaya ve düşmanlaşmaya doğru sürüklenen birlikteliği, bir anlamda öyküleştirilerek de ele alınıyor. Kitap bu ayrışmanın geleceğine dair olası senaryo önerileri ile sonlanıyor.

Kitabın tüm detayları ile ele alınacağı, Zoom üzerinden gerçekleşecek tanıtım sunumuna ve sonrasındaki soru-cevap oturumuna buradan katılabilirsiniz. Etkinlik ayrıca Mimarlar Derneği 1927‘nin YouTube hesabında eş zamanlı olarak yayınlanacak.


Murat çetin

Murat Çetin:
Murat Çetin mimarlık eğitimini O.D.T.Ü. Mimarlık Bölümü’nde aldıktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamış ve doktora için Y.Ö.K. bursu ile İngiltere’ye gitmiştir. Sheffield Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktora derecesini aldıktan sonra, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Kürsüsü’nde yardımcı doçent olarak mecburi hizmetini yapmıştır. 2003 yılından itibaren İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde çalışmıştır. 2009 ve 2011 yılları arasında Suudi Arabistan’da Kral Fahd Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak bulunmuş, sonrasında tekrar Türkiye’ye dönerek bu kez Yeditepe Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Doçent unvanını aldıktan sonra aynı yıl Kadir Has Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’ne geçerek çalışmalarına devam eden yazar 2017 yılında Profesörlük unvanını almıştır. Bir dönem İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölüm başkanlığı da yapan yazar halen bu kurumda öğretim üyeliği görevini yürütmektedir.