EMYA 2020 ve 2021 Kazananları Açıklandı!

EMYA 2020 & 2021 Duyuruldu!

European Museum Forum tarafından düzenlenen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri”nin (EMYA) 2020 ve 2021 kazananları, 6 Mayıs, Perşembe günü gerçekleşen bir ödül töreni ile duyuruldu. Tören herkesin katılımına açık ve çevrimiçi olarak gerçekleşti. Törende ödüllendirilen, 8 kategoriden toplam 25 müze arasında Türkiye’den ise 3 müze yer alıyor.

2020’den 61, 2021’den ise 27 tane olmak üzere törende, ödüllere aday gösterilen toplamda 88 müze yer aldı. Ödül töreni kapsamında müze yapılarının farklı özelliklerine göre ayrılan 1 ana kategori, 6 yan kategori ve 1 de Özel Takdir Ödülü kategorisinde, 2020 ve 2021 için toplamda 25 yapı ödüllendirildi.

Ödül Kategorileri:

  • The European Museum of the Year (Avrupa Yılın Müzesi Ödülü)
  • The Council of Europe Museum Prize  (Avrupa Müze Konseyi Ödülü)
  • The Kenneth Hudson Prize (Kenneth Hudson Ödülü)
  • The Silletto Prize (Siletto Ödülü)
  • The Portimão Museum Prize (Portimão Müzesi Ödülü)
  • The Meyvaert Museum Prize for Sustainability (Meyvaert Sürdürülebilirlik Ödülü)
  • The Special Commendations (Özel Takdir Ödülü)

6 Mayıs, Perşembe günü gerçekleşen ödül töreninde EMYA 2020 ve 2021 kazananları bir arada açıklandı. Açıklanan müzeler arasında Türkiye’den farklı kategori ve senelerde yer alan müzeler şöyle:

  • Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt – Siletto Ödülü 2021
  • Truva Müzesi, Çanakkale – Özel Takdir Ödülü 2020
  • Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir – Özel Takdir Ödülü 2021

 

This slideshow requires JavaScript.

Siletto Ödülü 2021 Kazananı: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt

İçerisinde yer aldıkları çevre ve komünite ile etlkileşimi yüksek olan ve gönüllülere kapılarını açan müzelere verilen Siletto Ödülü’nün 2021 kazananı Beşpınar, Bayburt’ta yer alan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu. Ödül açıklamasına göre, yerel ve kültürel miras ile olan bağını kuvvetlendirmeyi başaran müze aynı zamanda köy mirasının zenginliği etrafında şekillenen kültürel projelerin kırsalda sosyal ve ekonomik yaşantıyı nasıl yeniden canlandırabileceğini de ortaya koyuyor.

 

This slideshow requires JavaScript.

Özel Takdir Ödülü 2020 Kazananı: Truva Müzesi, Çanakkale

Kamusal hizmetlerinde yeni ve inovatif özelliklere sahip, örnek niteliğinde müzelere verilen Özel Takdir Ödülü’nün 2020 kazananları arasında Yalın Mimarlık tarafından tasarlanan Truva Müzesi yer alıyor. Mimarideki ışık-gölge oyunlarının zamanın akışını etkilediğini ifade eden EMYA 2020 Jüri Başkanı Mark O’Neill, aynı zamanda müze sergisinin geçmiş ve günümüzü bağladığını, inovatif serginin çağımızın konularına işaret ettiğini ve savaşın anlamı üzerine evrensel sorular sorduğunu belirtiyor.

 

This slideshow requires JavaScript.

2021 Özel Takdir Ödülü Kazananı: OMM – Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir

EMYA 2021 Özel Takdir Ödülü’ne layık görülen müzeler arasında Türkiye’den, Kengo Kuma and Associates (KKAA) tarafından tasarlanan Odunpazarı Modern Müze yer alıyor. EMYA 2021 Jüri Başkanı Marlen Mouliou, OMM’un hem Türkiye’den hem de dünyadan çağdaş sanatçılar için kültürler arası bir platform olduğunu ifade ediyor. Yerel ve geleneksel formlardan ilham alan özel bir yapıya sahip olduğu belirtilen müze, yapısının yanı sıra demokratik, herkese açık ve kapsayıcı bir çevre yaratmayı başarıyor.


EMYA 2020 & 2021 Törenini bağlantıya tıklayarak European Museum Forum‘un YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Kazananlar hakkında daha ayrıntılı bilgiye ve ödül kitapçıklarına EMYA 2020 ve EMYA 2021 bağlantılarından ulaşabilirsiniz.