(DYO) ve (AURA İstanbul) İş Birliğiyle İki Yeni Kitap!

DYO’nun, AURA İstanbul iş birliği ile düzenlediği “Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” söyleşileri ve iç mekan tasarımcısı Jale Kulin’in yorumları iki ayrı kitap olarak derlendi. 

67 yıl önce Türkiye’nin ilk yerli boya sanayisinin kurulmasına öncülük ederek, bugün ürettiği binlerce renk tonuyla DYO, renklerin öneminin altını çizmek için, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul işbirliği ile “Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” söyleşilerini hayata geçirdi.

Söyleşiler, renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alınmasını sağladı. 30 Mayıs-13 Ağustos 2020 tarihleri arasında, 20 konuğun katılımı ile 10 bölüm halinde online platformlarda canlı olarak yayınlanan söyleşiler mimariden gastronomiye, müzikten modaya, sanattan doğaya, Türkiye’nin farklı disiplinlerde öne çıkmış “renkli” isimlerini “renk” kavramını ve hayatlarımızdaki rolünü tartışmak üzere bir araya getirdi.

“Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” kapsamında Ayhan Sicimoğlu & Serter Karataban, Hilmi Yavuz & Emre Zeytinoğlu, Bedri Baykam & Oylum Öktem İşözen, Nevzat Sayın & Serhan Ada, Beral Madra & Serhat Kiraz, Nezih Başgelen & Erhan İşözen, Şerif Yenen & Jale Kulin, Arzu Kaprol & Şebnem Buhara, Günseli Kato & Bekir Sert ve Alparslan Baloğlu & Yılmaz Değer ağırlandı. Sohbetlerin YouTube yayınlarını 1,3 milyondan fazla kişi izledi. Sohbetler daha sonra derlenerek araştırmacıların ve kitapseverlerin yararlanabileceği kitapta bir araya getirildi. “Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” söyleşileri, iç mekân tasarımcısı Jale Kulin’e ilham verdi. Kulin, söyleşileri DYO’nun renkleri ile yorumlayarak “Türkiye’nin Renkli Paleti” başlıklı çalışmada derledi.

RENKLİ DYOLOGLAR: “TÜRKİYE’NİN RENKLERİ”

Kitaplar, düzenlenen online basın etkinliğiyle tanıtıldı. Etkinliğe, DYO Boya Pazarlama Direktörü Melek Soklangıç Dinçer, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Kurtul Erkmen, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin ve AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Sanat Yönetmeni Cem Günübek katıldı. Etkinlikte konuşan Kulin,Renk insanların zihninde genelde soyut bir konumda kalıyordu. Bu proje ile ne kadar hayatın içinde bir kavram olduğunu ve insanların renk tecrübesinin çeşitliliğini yansıtmak istedik” dedi.

RENKLİ DYOLOGLAR: “TÜRKİYE’NİN RENKLİ PALETİ”

Renk paletinin derleme süreci hakkında da konuşan Kulin, “Her söyleşinin ruhundaki vurucu cümleyi aradım. Kayıtları onlarca kez dinledim, deşifreleri tekrar tekrar okudum. Algıları ayrıştırıp tercüme edebilmek, mesajı söze, aynı anda renge yansıtabilmek enteresan bir yolculuk oldu. Ortaya heyecan veren bütünsel, renkli ve disiplinler arası bir çalışma çıktı” diye ekledi.

“Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisine, kitap sayfalarında yer alan QR kodu ile veya DYO ve AURA İstanbul’un YouTube kanalları üzerinden erişebilir; ayrıca DYO’nun Spotify hesabından podcast olarak dinlenebilir.


Jale Kulin:
Jale KulinJale Kulin, çok uluslu bir okul hayatını takiben, iç mekân tasarımı eğitimini Londra’da tamamladı. Londra’da başladığı iş hayatının ardından, 1993 yılında İstanbul’a dönüp kendi şirketini kurdu.

İstanbul’da İtalyan devleti adına yaptığı çalışmalar sonucu “Cavaliere dell’Ordine” liyakat nişanına layık görüldü. Mobilyaları Derin Design ve Duduu Studio koleksiyonunda yer alan Kulin, düşüncenin ve hayalin çok boyutlu heyecanını farklı tasarım lisanları ile yorumlamaktadır. 2017 yılından itibaren kurucu üyesi olduğu AURA İstanbul’da yaratıcılık ve tasarım kültürü üzerine düşüncelerini genç meslektaşları ile paylaşmaktadır.