[Ayın Yorumu] – Durmuş Dilekci: “…sorunlu iş yapma modellerinin disipline edilmesi gerekliliği önemli bir konu”

Dilekci Mimarlık kurucusu ve İstanbul SMD yeni Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Dilekci, bi-özet bülten için Nisan ayının gündemini değerlendirdi:

Mimarlık pratiğinin; eğitim dönemimizden profesyonel hayata dönüşen dünyalarımız içinde, barındırdığı sorunlu iş yapma modellerinin disipline edilmesi gerekliliği önemli bir konu. Bu elbette uzun dönemde sonuçlarını görebileceğimiz, çok katmanlı bir çalışma süreci gerektiriyor. Bu yönetim döneminde en azından bunun ilk adımlarını atmak öncelikli hedefimiz. Değişen dünya düzeninin yarattığı yeni dinamikler içinde bizlerin nerede konumlanacağımız ve hangi rolleri üstleneceğimizi de, bu adımların belirleyeceği aşikar.

Mimarlık eğitiminin, özellikle profesyonel konularda bütünsel ve sistematik bilgi birikimine sahip olmadığı ve 1967 yılından günümüze kadar güncellenmemiş meslek standartlarının yarattığı boşluklar düşünüldüğünde mimarlık; profesyonellikten ve nitelikli üretim yapma amacından uzak, bireysel deneyim ve görgüyle şekillenen bir hizmet haline dönüşmekte. Yerel ve küresel düzlemde mimarlıkla ilgili güvenilir bir zemin yaratmak ve mesleğe itibar kazandırmak için disiplinler arası mutabakat zemini oluşturarak bir süreç rehberi oluşturmak önemli ajandalarımızdan biri.