[Kitap]: Lilliputlar: Devcücekentler

Lilliputlar: Devcücekentler, Hakan Keleş

Kent peyzajı fotoğraflarına, kentin aktörlerini farklı ebatlarda yerleştirdiği çizimleri ile tanınan illüstratör, mimar Hakan Keleş’in yeni kitabı Lilliputlar: Devecücekentler Desen Yayınları’ndan yayımlandı. İsmini Gulliver’in Gezileri’ndeki Lilliput’lardan alan kitapta, Hakan Keleş, kent-kültür ilişkisi bağlamında şehirlere çok yünlü bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.


Kitap Adı: Lilliputlar: Devcücekentler
Tür: Resimli Kitap
Okur: Her Yaş
Resimleyen: Hakan Keleş
Yayınevi: Desen Yayınları
Baskı Detayları: 176 sayfa, mat kuşe kâğıt,
renkli baskı, karton kapak, 20×20 cm
ISBN: 9786057481627

Lilliputlar: Devcücekentler, Hakan Keleş
Görsel: Lilliputlar: Devcücekentler, Hakan Keleş

Yayınevi kitabı şöyle anlatıyor:

“Yaşadığınız ‘cüce’ kentlere bir de ‘devlerin’ gözünden bakın!

Hakan Keleş‘in koleksiyon değerindeki foto-illüstrasyonlarını sergilediği Lilliputlar: Devcücekentler adlı kitabı, kent-kültür ilişkisi bağlamında sürekli değişim ve dönüşüm hâlindeki şehirlere çok yönlü bir bakış getiriyor.

Albümdeki her bir çalışma, Türkiye kentlerinden farklı sokak perspektiflerine yerleştirilen ‘dev’ karakterlerin, bulundukları ortamla kurdukları ‘olağanüstü’ ilişkiye odaklanıyor; zamanı ve mekânı esneten yeni görsel hikâyeler kurgulanmasına aracılık ediyor.

Keleş‘in, sosyal medya üzerinden aldığı yüksek etkileşimle özgün bir sanatsal forma dönüştürdüğü ‘lilliputing‘ akımı, bakmakla görmek arasındaki ayrıma dikkat çekiyor; insanların, günlük hayatın telaşesi yüzünden duyarsızlaştıkları fiziksel çevrelerini başka bir katman aracılığıyla yeniden görmelerini sağlıyor.

Gulliver’in Gezileri‘ndeki cüceler kentine gönderme yapan Lilliput ismi, bu kitapta sarkastik bir evreni tanımlıyor. Referansını gerçek dünyadan alan fakat onu eğretileyerek bozan, büyüklük bilgisinin sabit olmadığı, çok katmanlı ve dağınık bir evrene konuk oluyor okurlar. Fonda Türkiye’den farklı kent atmosferleri ve kimi anıtsal yapılar bir panorama oluştururken, karakterlerin her birinin yarattığı etkileşim, tekil ama bütüncül bir anlatı kurmayı başarıyor.

Her gün yanından geçtiğimiz eski bir bina, bulunduğu yere o kadar aittir ki görünmez hâle gelmiştir. Orada olmaması gereken hayalî bir karakter onunla temasa geçince yeni bir gerçeklik kurulur ve hem kendini hem de görünmez olanın niteliklerini açığa çıkarır. Hakan Keleş‘in, Eskişehir’de cep telefonuyla çektiği bir fotoğrafa dev bir karakter karalaması ve bunu Instagram üzerinden paylaşmasıyla başlayan ”lilliput” serüveni de işte tam bu sanal/gerçek/hayal örüntüsünün ardında yatan kent yaşamının dinamikleri anlayışından besleniyor.”

Kitap altı bölümden oluşuyor:

 1. #lilliputgündelik
  Bugünün kent ve kentlilerinin büyük ölçekli birer yeniden temsili gibi, gerçekliğe en yakın mizansenleri içeriyor.
 2. #lilliputnostaljik
  Kültürümüze ait ama geride kalmış ya da unutulmuş figür ve unsurları günümüz kentleriyle birleştirerek bir zamansızlık algısı üretmeye çalışıyor.
 3. #lilliputsarkastik
  Kenti bir karikatür nesnesi olarak ele alıp ölçek farkından kaynaklanan algısal bozulmaları mizahi unsurlara dönüştürmeyi amaçlıyor.
 4. #lilliputbilindik
  Bu coğrafyada yaşamış ya da yaşamaya devam eden önemli figürlerle kültürümüze mâl olmuş hayalî karakterleri, farklı mekânlarda görselleştiriyor. Olduklarından büyük temsil edilmeleri, kamusal alandaki bilinirliklerine de simgesel bir vurgu yapıyor.
 5. #lilliputorganik
  Kenti doluluk ve boşluklar bağlamında ele alıp ona soyut bedenler eklenen çalışmalardan oluşuyor.
 6. #lilliputpandemik
  Kitap karantina sürecinde hazırlandığından, kitabın en sonunda yer alan bu özel bölümde ise Covid19 temalı işler yer alıyor.

Tamamı dijital olarak tablette üretilen Lilliputlar: Devcücekentler‘in yayıma hazırlık sürecine dair eskiz ve notların yer aldığı ”Pano” bölümünde bir de harita ve karekod bulunuyor. Karekod ve link aracılığıyla, kitapta yer alan fotoğrafların konum bilgisine hem telefonlardan hem de bilgisayarlardan ulaşılabiliyor.

Lilliputlar: Devcücekentler hakkında daha ayrıntılı bilgi için Desen Yayınları‘nın web sitesini, Twitter ve Instagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca, çizer Hakan Keleş’i daha yakından takip etmek, çalışmaları hakkında en güncel gelişmelerden haberdar olmak için ise çizerin Instagram ve Twitter hesaplarını takip edebilirsiniz.