(Bilsart)’tan YENİ Sergi ve Konuşma Dizisi!

Bilsart, merkezine video sanatını alan Senkron kapsamında etkinlikler ve sergiler düzenlemeye devam ediyor! Bilsart, Mixer küratörlüğünde gerçekleşen Lens’21 sergisi kapsamında Ali Şentürk’ün ”hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller” çalışmasına yer verirken aynı tarihlerde iki panelden oluşan bir çevrimiçi konuşma dizisi programı da gerçekleştiriyor.

Türkiye genelinde eş zamanlı video sergileri hedefiyle yola çıkan Senkron, aynı anda düzenlenecek ve merkezinde video sanatı olan sergi ve etkinlikler bütününden oluşuyor. Mixer ve Bilsart’ın öncülüğünde; İstanbul başta olmak üzere, tüm Türkiye’de sanat kurumlarının ve organizasyonların işbirliği ile, alanında umut vadeden bir etkinlik olma özelliği taşıyor. Video sanatını farklı mekânlarda görünür kılan; aynı zamanda video işlerin üretimine ışık tutmayı hedefleyen sanatçı, küratör, koleksiyoner ve sergi söyleşilerini içeren bir program önerisi sunuyor.

Lens’21 sergisinde “hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller” 

Bilsart, Mixer küratörlüğünde gerçekleşen Lens’21 sergisi kapsamında Ali Şentürk’ün “hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller isimli çalışmasına 15 Nisan – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller, Ali Şentürk


Sergi: LENS’21, Senkron ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’
”hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller” – Ali Şentürk
Küratör:
Mixer
Tarih: 15 Nisan – 30 Nisan 2021
Saat: Salı – Cuma, 11:00 – 17:00


“Video İhtiyacı: Zaman – İmaj Donanımı” Konuşma Dizisi

Bilsart, Senkron kapsamında, Fırat Arapoğlu moderatörlüğünde “Video İhtiyacı: Zaman – İmaj Donanımı” ana başlıklı iki panelden oluşan çevrimiçi konuşma dizisi programı da gerçekleştiriyor. Program, “Teori” ve “Pratik” başlıklı iki panel şeklinde sunulacak ve Necmi Sönmez, Alin Taşçıyan, Devrim CK – Alper Şen (Rantistanbul), Hande Şekerciler – Arda Yalkın (ha:ar), Ahmet Rüstem Ekici and Marcus Graf’ın katılımı ile gerçekleşecek.


”Video İhtiyacı: Zaman – İmaj Donanımı”
Bilsart – Çevrimiçi Konuşma Dizisi Programı
Moderatör: Fırat Arapoğlu
Konuşmacılar: Necmi Sönmez, Alin Taşçıyan, Devrim CK – Alper Şen (Rantistanbul), Hande Şekerciler – Arda Yalkın (ha:ar), Ahmet Rüstem Ekici, Marcus Graf

Panel 01: Teori
Tarih: 21.04.21 – 16:00
Mecra: Zoom (Meeting ID: 841 8163 3471 / Passcode: 887310)

Panel 02: Pratik
Tarih: 28.04.21 – 16:00

Mecra: Zoom (Meeting ID: 874 0361 3212 / Passcode: 301280)


Teori paneline Marcus Graf “Video Art”, Necmi Sönmez “Sanatçı Filmleri – Belgesel mi Çağdaş Sanat Çalışması mı?” ve Alin Taşçıyan “Sinema ve Video Sanatı İlişkisi” başlıklı sunumlarıyla katılacak.

Pratik panelinde ise Devrim CK & Alper Şen (Rantistanbul) “Gerçekçilik”, Hande Şekerciler – Arda Yalkın (ha:ar) “Sanallık”, Ahmet Rüstem Ekici “Sine-makine” konusunu ele alacak.

 

Sergi ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için Senkron’un web sitesini ziyaret edebilir; ayrıca bi_özet‘te yer alan ‘‘SENKRON, Türkı̇ye’de Vı̇deo Sanatını MERCEKALTINA Alıyor!” haberini inceleyebilirsiniz.