(Kalyon Kültür)’de “bir de buradan bak” Sergisine Paralel ÇEVRİMİÇİ SEMİNER DİZİSİ Başlıyor!

Kalyon Kültür,  bir de buradan bak sergisine paralel olarak; ilkini fotoğraf alanının önemli isimlerinden, fotoğrafçı, görsel sanatçı ve eğitmen Orhan Cem Çetin’in  gerçekleştireceği Kalyon Kültür  Çevrimiçi Seminer Dizisi’ni düzenliyor.


bir de buradan bak
Tarih:
5 Mayıs 2021
Mekan:
Kalyon Kültür Binası ve Çevrimiçi Sergi Alanı

Kalyon Kültür  Çevrimiçi Seminer Dizisi
I. Analog Fotoğraf Üretim Sürecinin İfade ve Deneyim Değeri
II. Fotoğrafın Sağaltıcı Gücü
III. Çocuk ve Görsel Dünyasında Fotoğraf
Tarih:
17 Nisan / 24 Nisan / 2 Mayıs
Yer:
Kalyon Kültür YouTube Kanalı


Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim  Görevlisi Orhan Cem Çetin ile 17 Nisan Cumartesi, 24 Nisan Cumartesi ve 2 Mayıs Pazar günleri çevrimiçi gerçekleşecek seminer programı, sırasıyla “Analog Fotoğraf Üretim Sürecinin İfade ve Deneyim Değeri”, “Fotoğrafın Sağaltıcı Gücü”, “Çocuk ve Görsel Dünyasında Fotoğraf” konu başlıklarını kapsıyor.

Çevrimiçi Seminer Dizisi detaylarına Kalyon Kültür internet sitesinden ulaşılabilir. Kayıt formunu dolduran herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek seminerler Kalyon Kültür YouTube hesabından takip edilebilecek.

bir de buradan bak Sergisi 5 Mayıs 2021’e Uzatıldı

Küratörlüğünü Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk’in üstlendiği bir de buradan bak sergisi, Her Yerde Sanat Derneği’nin eğitmeni Serbest Salih tarafından yürütülen DARKROOM projesinde farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden gelen, çoğunluğu mülteci olan çocukların çektikleri analog fotoğraflara odaklanıyor.

Kalyon Kültür’ün tarihi binasının iki katına yayılan bir de buradan bak, çocukluk dönemini ve çocukların bakışını yine çocukların gözünden, olduğu gibi sergi mekânına taşırken; izleyicilerine ev, yabancı, ortasında ve bir arada temaları üzerinden kurgulanan yeni bir deneyim alanı sunuyor. Sergi konsept metninde şöyle anlatılıyor:

“Geçmişe yada geleceğe gitmeden, anda kalmayı en iyi çocukken beceririz. Zamanın en çocuksu hali şimdiki zamandır sanki. Bu büyülü aralıkta hayaller ve gerçekler kolaylıkla bir araya gelebilir. Çocukluğumuzdan kalan bir oyuncağın anılarımızdaki yeri, henüz küçükken duyduğumuz bir şarkı, aynada kendimizi gördüğümüz bir an ve belki bir rüya gibi başını sonunu hatırlayamadığımız parça parça anların hepsi kağıt üzerinde anlam bakımından eşitlenirken, her birimiz için bambaşka anlamları yüklenirler. Kalabalıkların ortasında ama biriciktirler.” 

Mardin’de yaşayan yerli ve mülteci çocuklara sanatsal bir buluşma alanı sunma amacıyla kurulan Her Yerde Sanat Derneği, sirk sanatlarına odaklanan Sirkhane, müzik üzerine yapılan çalışmalara odaklanan Müzikhane ve fotoğraf sanatına odaklanan DARKROOM projelerini 2012’den beri sürdürmektedir.

bir de buradan bak, Kalyon Kültür, 2021

Sergi, 5 Mayıs 2021 tarihine kadar, Pazartesi hariç hafta içi her gün 11:00-17:00 saatleri arasında Kalyon Kültür’de ve bu link üzerinden çevrimiçi olarak gezilebilir. Ulaşım, ziyaret gün ve saatleri hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi için kalyonkultur.org adresini ziyaret edilebilir.


Sezgi Abalı
Sanatçı, küratör ve eğitimcidir. İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında lisans, Sanat Yönetimi alanında yüksek lisans eğitiminin ardından; Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun süre ders vermiştir. Bağımsız bir sanat inisiyatifi olan halka sanat projesi’nin eş kuruculuğunu üstlenerek, uluslararası bir konuk sanatçı programı yürütmüş, sergi ve etkinlikler gerçekleştirmiştir. Yerel ve uluslararası projelerde sanatçı, küratör ve araştırmacı olarak yer almakta ve Kalyon Kültür’de sanat direktörlüğü görevini sürdürmektedir. 

Sinan Eren Erk
İstanbul’da 1985 yılında doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde, lisans eğitimini İktisat alanında Marmara Üniversitesi’nde ve yüksek lisansını Küratörlük ve Görsel Sanatlar alanında NABA, Nuova Accademia di Belle Arti Milano’da tamamladı. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği AICA üyesi olan Erk, 12. İstanbul Bienali’nde küratör yardımcısı, Documenta 13’te katılımcı / konuşmacı ve İstanbul Tasarım Bienali’nde Milano’da Adhocracy bünyesinde yine küratör yardımcısı pozisyonlarında çalıştı. Ulusal ve uluslararası projelerde bağımsız küratör ve sanat yazarı olarak çalışmaya devam eden Erk, konuşma, seminer ve eğitimler veriyor.

Orhan Cem Çetin
1960 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İlk kişisel sergisi olan Tanıdık Şeyler (1988) fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. O tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirdi, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer aldı. Sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını tanıtım fotoğrafçılığı, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.

Kalyon Kültür
Kendini genç bir toplumsal buluşma mekânı olarak tanımlayan Kalyon Kültür, bugünün kültürel üretimini desteklemenin, kültür ve sanatın kuşaktan kuşağa aktarılan mirasıyla temas etmekten geçtiğine inanır. Bu bağlamda geçmişi yeniden keşfetmeyi, kültür ve sanat yaşamını üretken kılacak damarların açılması için bir öncelik kabul eder. 2020 yılında kapılarını Nişantaşı, Şişli’de bulunan tarihi Taş Konak binasında açan Kalyon Kültür, düzenlediği sergi, etkinlik ve eğitim programlarıyla kültürel yaşantımıza katkı sunmayı amaçlar.