ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Eylül-Ekim Sayısı Ücretsiz Olarak Dijital Erişime Açıldı!

Pandemi koşullarında ücretsiz ve dijital erişim imkanıyla okuyucularına ulaşan Arredamento Mimarlık, Eylül-Ekim sayısında “Hijyen ve Mimarlık” temasını ele alıyor.

Bugünlerin kaçınılmaz konuşma başlığı hiç kuşkusuz hijyen. Kişi ve beden sağlığından kamu sağlığına uzanan bir kapsamda tüm dünyanın temel korku konusunu oluşturuyor. Doğrudan mimarlıkla da bağlantılı. En dar anlamlı olduğu bedenden başlayarak kentin, metropolün ve ülkenin, hatta dünyanın makro-mekanına dek soyut bir toplumsallıkta değil, fiziksel çevrede varlık kazanıyor ya da kazanamıyor. Arredamento’nun 342. sayısında; Zehra Betül Atasoy, Yiğit Bener, Margaret Campbell, Adolf Loos, Burçak Özlüdil, Burkay Pasin, İsmail Yaşayanlar ve Nuran Yıldırım’ın metinlerini biraraya getiren Tema, konunun güncel anlam ve önemine uygun olarak dünyada ve Türkiye’de hijyenin mekansallığını eksen alıyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı dizinin yeni bölümünde Ahmet Topbaş, mühendislik pratiklerinde form zarafeti ve formda temellenen taşıyıcılık arayışının bir yüzyılı aşkın tarihinin son evresini temsil eden Santiago Calatrava’nın beton kabuklarını inceliyor.

Brian MacKay-Lyons, Talbot Sweetapple, Melanie Hayne ve Shane Andrews’ın yürütücülüğündeki mimarlık firması MacKay-Lyons Sweetapple Architects’in, Kanada ve ABD ofislerinde ürettikleri yerel ve uluslararası ölçekteki projelerinden bir grubun tanıtıldığı 342. sayıda Pelin Tan, Filistinli siyaset adamı Musa Alami’nin, öksüz çocukları eğitmek ve kalacak yer sağlamak için 1949’da Eriha yakınlarında inşa ettiği çiftlik-okul projesini felaket sonrası bir pedagojik onarım denemesi olarak tartışıyor. Berna Yaylalı Yıldız ise sadece bir eğitim mekanı değil, aynı zamanda öğrencilerin biraraya gelebildiği, müfredat dışı paylaşım ortamları ve sosyal pratikler üretebildiği bir yaşam alanı olarak üniversite kampüslerini değerlendiriyor.

Arredamento Mimarlık’ın 342. sayısına ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2020 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.