ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Yaz Sayısı ÜCRETSİZ Olarak DİJİTAL Erişime Açıldı!

Arredamento Mimarlık, pandemi koşullarında bir kez daha yeni sayısını ücretsiz ve dijital erişim imkanıyla okuyucularına ulaştırıyor. Temmuz-Ağustos sayısının Tema başlığı: “Girit’te Çağdaş Mimarlık”.

Alexandros Vazakas’ın konuk editörlüğünde, Girit’te hayata geçirilmiş projelerden bir seçki ile beş makaleyi biraraya getiren “Tema”; adanın yakın tarihli “yerli” mimari üretiminin dinamiklerini ve bu üretimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Alexios Tzobanakis, Akdeniz havzası içinde Girit’in konumunu; Nektarios Kefalogiannis, turistik bölgelerde kentsel gelişimin patogenezini; Amalia Kotsaki, mimarlığın yakın tarihinde geçmişin izlerini; Klimis Aslanidis ve Nikos Skoutelis ise geleneksel ve çağdaş vernaküler mimarinin güncel mimarlık tartışmaları ile ilişkisini irdeliyor. Bu metinlere eşlik eden, farklı kuşaklardan seçilmiş 11 mimarın üretimi ise peyzajla, tarihle, gelenekle kurulan ilişki, sivil kültürün gözetildiği kamusal alan üretimi, iyileştirme ve yeniden kullanım konularını ve ağırlıklı olarak da yaşam alanlarının biçimlenişini bağlamsal ve içeriksel çeşitliliği içinde gündeme taşıyor.

Temmuz-Ağustos sayısının Profil dosyası ise mimar Aslıhan Demirtaş’ın üretimine odaklanıyor. Demirtaş’ın özenli ve titiz bir araştırma/yapma sürecini odağına alan pratiğini yoğunluğu içinde sunabilmeyi hedefleyen dosyada işler, bazen kendi başına bazen de bu süreçlerin parçası olmuş ya da tanıklık etmiş kişiler tarafından aktarılıyor. Sibel Bozdoğan, Yağmur Yıldırım, Nandini Bagchee, Ares Shporta ve Alp Tekin Ocak’ın metinlerini biraraya getiren dosya kapsamında, Merve Bedir’in moderatörlüğünde Ali Taptık, Meriç Öner, Özge Ersoy, H. Sinan Omacan ve Tansel Korkmaz’ın katılımıyla gerçekleşen çevrimiçi toplantıda ise işler, teori ve uygulama açısından ele alınıyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı dizinin yeni bölümünde Tayfun Gürkaş, Vehbi Koç Vakfı kuruluşu Arter’in Dolapdere’de geçtiğimiz yıl hizmete açılan yeni binasını değerlendiriyor.

Yasemin Tarhan’ın yeni sayıda yer alan makalesi ise, işlevsel dönüşüm ve uyarlanabilir yeniden kullanım projelerinde New York merkezli mimarlık firması Deborah Berke Partners’ın (DBP) yaklaşımını “saygılıdan cüretkara” uzanan bir yelpazede tanıtıyor.

Arredamento Mimarlık’ın 341. sayısını ücretsiz indirmek için buraya tıklayın.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2020 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.