(TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi)’nin Yeni Başkanı HALUK YILDIZ Oldu…

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi’nde yapılan divan seçimi sonucunda, ağaç ve orman ürünleri sektörünün tecrübeli ismi, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, oy birliğiyle meclisin yeni başkanı oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, sektördeki güncel konuları görüşmek ve meclis divanını seçmek üzere 21 Mayıs Perşembe günü video konferans yoluyla bir araya geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, sektörün güncel sorunları ve beklentileri dile getirilerek, çözüm önerileri üzerine istişarelerde bulunuldu. Toplantının ardından yapılan divan seçiminde, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız oy birliğiyle TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi’nin yeni başkanı oldu. Gentaş Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kahraman ise Başkan Yardımcısı seçildi.

Yerli ve milli üretimimizle ekonomideki payımızı artırmaya odaklanacağız

Seçimin ardından yaptığı konuşmada, kendilerini bu göreve layık gören meclis üyelerine teşekkürlerini sunan Başkan Haluk Yıldız şunları söyledi: “Sektörümüz için elbirliğiyle çalışmaya ve birlikte değer üretmeye gayret edeceğiz. Ülkemiz, son 20 yılda yapılan yatırımlarla orman ürünleri sektöründe global bir rekabet gücü elde etti. Önümüzdeki dönemde, yenilenebilir hammaddeye dayanan yerli ve milli üretimimizle Türk ekonomisindeki payımızı artırmaya ve sektörümüzün ihtiyaçlarını kamu kurumları nezdinde en iyi şekilde anlatmaya odaklanacağız.”

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, yeni dönem çalışma yöntemini belirlemek ve gündemini oluşturmak amacıyla önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelecek.


Haluk Yıldız:
1959 yılında Samsun’da doğan Haluk Yıldız, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1981 yılında mezun olmuştur. Profesyonel iş yaşamına Karadeniz Bakır İşletmeleri’nde başlayan Yıldız, ardından 7 yıl süre ile Aksa Akrilik Kimya Sanayi’nde mühendislik ve yatırım alanlarında yöneticilik görevlerini üstlenmiştir.

Kastamonu Entegre Ağaç A.Ş.’de 1992 yılından bu yana görev alan Haluk Yıldız; sırasıyla MDF Tesisi Yatırım Müdürü, Fabrika Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı pozisyonlarında yöneticilik yapmıştır. 2000 yılından bu yana Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi CEO’su ve Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Haluk Yıldız’ın Genel Müdürlüğü döneminde Kastamonu Entegre, yurtiçi ve yurtdışında yatırım atağına geçerek 20 yılda 20 kata yakın büyüyerek 1.3 milyar dolar ciroya erişmiştir.

Yıldız, Kastamonu Entegre’nin Türkiye operasyonlarının yanısıra İtalya, Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Bosna Hersek’teki iştiraklerine de liderlik etmekte, aynı zamanda MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği Başkanlığı ile TOBB Orman Ürünleri Meclisi Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Kastamonu Entegre:
Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır.

Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük yedinci şirketi olmuş, Avrupa’da ilk dört üreticisi arasına girmiştir. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başına üretmektedir.  %30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100’den fazla ülkeye yaptığı, ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Cironun %60’ı yurt dışındaki tesislerden ve ihracattan elde edilmektedir.