[Siyah Pijama] – Yelin Evcen: “Hepimiz bu süreçte kocaman ve kalabalık ofislerin varlığını sorguladık.”

Yelin Evcen'in evdeki çalışma mekanından

Güncel çalışma koşullarında mimari üretim süreçlerinin durumunu öğrenmek amacıyla başlattığımız “Siyah Pijama” isimli araştırma bölümümüzde Gönye Tasarım kurucularından Yelin Evcen sorularımızı cevapladı.

Bu yeni süreçle baş etmek için neler yapıyorsunuz?

Konuya bakış açım bir mücadele ya da baş etme çabası şeklinde değil, süreci kabullenip uyum sağlama şeklinde olduğu için soruyu “bu süreci nasıl geçirdim” diye yanıtlayabilirim. Aslında evde pek zaman geçirmeyen biri olarak evde olmak ve evden çalışmak bana keyifli geldi. Evde profesyonel çalışmamız dışında da her zaman yapacak işlerimiz olduğu için sıkılacak bile zamanım olmadı diyebilirim. Boş zamanlarımda canlı yayınları izledim, resim yaptım, balkonumu ve evimi düzenledim. Ortağım ve işletme koçumuzla düzenli olarak durumu değerlendiren ve sonraki adımlarımızı planlamaya çalıştığımız stratejik toplantılar yaptık. Evde zaman çok çabuk geçti ve fena alıştık!

Uzaktan çalışmaya hangi noktada karar verdiniz? Sizi bu kararı almaya yönlendiren ne oldu?

Türkiye’de vakaların görülüp yeme-içme mekanlarının kapanma kararı ile birlikte, Tasarım Merkezi olarak bağlı olduğumuz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da evden çalışma onayı gelmesiyle birlikte 16 Mart günü kararımızı alıp 17 Mart’ta tüm sistemimizi evden çalışmaya çevirdik. Bu kararı alma sebebimiz tamamen ekibimizin güvenliğidir.

Uzaktan çalışırken hangi araçları kullanıyorsunuz?

Biz zaten yıllardır tüm işlerimizi belli bir sisteme oturtmuş bir firmayız. Çalışmalarımız, server üzerinde kuralları belirgin bir dosyalama ve arşiv sistemi ile devam ediyordu. İdari ve mimari tüm ekibimizin iş akışları ve görev tanımları belirlidir. Bizim ofiste yapılan her iş tanımlıdır ve nasıl yapılacağı açık şekilde yazılıdır. İş programlarımızı online Smartsheet programı ile takip ederiz. Herkes günlük yaptığı işleri icmal dosyası altında raporlar ve bu raporlar haftalık olarak yöneticiler tarafından kontrol edilir. Bunların hepsi mekandan bağımsız sistemler. Herhangi bir güvenlik açığı vermemek için firewall kullanıyoruz. Server uzaktan bağlantısı için bilgisayarlara VPN yüklendi ve herkesin evine ofisteki bilgisayarları kuruldu. Kesintisiz iletişim için de zaten önceden denemesini yapmak üzere yüklemiş olduğumuz Slack programı altında açtığımız proje başlıklarını kullanmaya başladık. Ertesi sabah ilk Zoom toplantımızı yaparak hiç ara vermeden 2 aydır çalışmalarımızı bu şekilde sürdürmeye başladık.

Sizin için uzaktan çalışmanın dezavantajları ve avantajları neler?

Bizim işimizde tek dezavantajın, tasarım aşamasında fiziki olarak malzemeleri görüp bir araya getirme gerekliliği olduğunu söyleyebilirim. Ofiste büyük bir malzeme odamız ve malzeme kitaplığımız var ve ona ilk haftalarda rahatça ulaşamamak biraz bizi zorlasa da gerekli numuneleri evlerimize gönderterek üstesinden geldik. Eğer pandemi süreci olmadan bir uzaktan çalışma sistemi olsa sanırım hiçbir dezavantajı olmaz, istenildiğinde gidilip malzemeler seçilir ve uzaktan çalışmaya devam edilir. Avantaj olarak en başta trafikte geçen zamandan tasarrufu söyleyebiliriz. Herkesin dikkati dağılmadan sadece yaptığı işe odaklanabilmesi, daha rahat oldukları bir ortamda esnek saatlerde çalışılması verimliliğe katkı sağlıyor. Hepimiz bu süreçte kocaman ve kalabalık ofislerin varlığını sorguladık. Bu sebeple yeni normale dönerken hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Bütün bu avantajları yeni normalde değerlendirmeyi düşünüyoruz.

Elinizde ne tür projeler (şantiye, fikir, yarışma) vardı? Projelere göre çalışma organizasyonunda nasıl değişiklikler oldu?

Biz tasarım ve proje firmasıyız, uygulama yapmıyoruz bu sebeple adaptasyonumuzun daha kolay olduğunu düşünüyorum. Elimizde ciddi yoğunlukta farklı evrelerde birçok proje vardı. Organizasyonumuzda bir değişiklik yapmadık, yine yöneticilerimizle iş programlarımızı hafta başı oluşturup ekip arkadaşlarımıza görev dağılımlarını yapıp günlük proje grup toplantıları ve gün sonu raporları ile takiplerini yaptık. Bizim açımızdan en güzeli daha önce hep yüz yüze görüştüğümüz müşterilerimizle bile uzaktan yapmayı deneyimlediğimiz sunum toplantılarının verimli geçmesi oldu.

Şehir dışı ya da yurt dışı projeleriniz var mı? Bunlar nasıl etkilendi?

Yurt dışı projelerini zaten ağırlıklı olarak internet üzerinden yürütüyorduk. Dediğim gibi proje firması olduğumuz için şantiyelere gitmemiz gerekmiyor. Hiçbir etkilenme olmadı, şanslıyız ki hiçbir projemiz de durdurulmadı. Ayrıca bu süreçte iki yeni sözleşme de imzaladık.

Sizce bu salgının yapı malzemeleri ve tasarım kararları üzerinde dönüştürücü bir etkisi olacak mı?

Geçmişe bakıldığında her salgının ya da büyük çaplı doğal afetlerin günümüzde yapı sektöründeki birçok kararın ve gelişmenin sebebi olduğunu görüyoruz. Bütün dünyayı aynı anda bu kadar derinden etkileyen bir sürecin sektöre herhangi bir etkisinin olmamasını bekleyemeyiz, o zaman yaşadıklarımızdan hiçbir şey öğrenmemiş, tekrar yaşanma ihtimaline karşı hiçbir önlem de alamamış oluruz. Temennim, bu etkinin sosyolojik, psikolojik, çevresel ve ekonomik anlamda, ihtiyaç duyulan her alanda dönüştürücü boyutta olmasıdır.