(TEPTA Aydınlatma) Buluşmalarında NERGİZ ARİFOĞLU Konuşuyor!

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından düzenlenen online aydınlatma tasarımı seminerleri devam ediyor. 23 Mayıs Cumartesi günü, saat 17:00’de Nergiz Arifoğlu, TEPTA Aydınlatma’nın konuğu olacak.

Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişimdir.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak düzenlenmeye başlayan Aydınlatma Tasarımı konferansları, 15 Mayıs Cuma günü ZKLD Studio kurucusu ve aydınlatma tasarımı alanında öncü isimler arasında yer alan Zeki Kadirbeyoğlu ile başladı. Seminerlerin ikinci konuğu 18 Mayıs’ta  Planlux’un kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Korhan Şişman oldu. Şişman tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleşen aydınlatma tasarımı semineri iki bölümden oluştu. İlk bölümde Planlux’un kuruluşunu ve “Bir aydınlatma tasarımcısı ile çalışmanın, bir projeye neler kattığına” değinen tasarımcı, seminerin ikinci bölümünde Covid_19 salgını ile gündeme gelen ve hakkında pek çok bilgi kirliliği de bulunan UV ışık kaynakları kullanımına yönelik bir değerlendirme yaptı.

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından düzenlenen online aydınlatma tasarımı seminerlerinin bir diğer konuşmacısı 19 Mayıs Salı günü Ali Berkman oldu. Berkman, konuşmasında “Işığı Var Eden Karanlık” başlığı altında aydınlatma tasarımı alanını Rönesans ve Barok dönemlerindeki resim sanatı, tiyatro, sahneleri ve sinema filmleri üzerinden ele aldı.

23 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’de, Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleşecek olan aydınlatma tasarımı seminerinin konuğu NA LightStyle Aydınlatma Tasarım Ofisi kurucusu ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde, yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Nergiz Arifoğlu olacak. Arifoğlu, aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı yanı sıra; ışığın tasarlanmasının önemini anlatmak ve mesleği tanıtmak amacı ile çeşitli yayınlarda makaleler yazıyor. Arifoğlu; bu kez son çalışmalarından Galata Kulesi projesinin hikayesinin yanında mesleki deneyimlerinin aktarımı ile ışığa ilgi duyan üniversite öğrencilerine, mimar, elektrik mühendisi ve yatırımcılara seslenecek.

1991 yılındaki kuruluşundan bu yana global aydınlatma üreticilerinin tasarım ve işlev bakımından öncü ürünlerini Türkiye ve yurt dışındaki projelerde temsil eden TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünler ile aydınlatma tasarımcılarının projeleri için etkin bir çözüm ortağı olarak rol alıyor. Bu işbirliğini kutlamak amacı ile ülkemizdeki öncü aydınlatma tasarımcıları ile bir söyleşi dizisini hayata geçiren TEPTA, bu etkinliği ile ışık ve aydınlatma alanında farkındalık sağlamak, aydınlatma tasarımı uzmanlık alanını tanıtmayı hedefliyor.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır. Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratabilecek; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağlayacak.

Zoom platformundan gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgi ve katılım için gerekli bilgiler, TEPTA’nın  www.tepta.com sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.


Nergiz Arifoğlu:
1973 Atina doğumlu. 1994 YTÜ Mimarlık Bölümü Lisans, 1998 YTÜ Mimarlık Bölümü, Yapı Fiziği Programı, Aydınlatma konulu yüksek lisans derecesini aldı.

1996 yılından itibaren aydınlatma firmalarının proje departmanlarının başında birçok projenin tasarımını ve yürütücülüğünü üstlendi. 2006 yılında satıcı ve üretici kimliği olmaksızın, “Marka Bağımsız Aydınlatma Tasarımı” amaçlı ilk ofisin kurulmasında öncülük ederek çeşitli projeler üretti.

Kendisi “Nergiz Arifoglu LightStyle” adı altında Aydınlatma Tasarımcısı olarak mimaride ışığa dair çalışmalarına devam etmektedir.

Aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı yanı sıra; ışığın tasarlanmasının önemini anlatmak ve mesleği tanıtmak amacı ile çeşitli yayınlarda makaleler yazıp; ışığa ilgi duyan üniversite öğrencilerine, mimar, elektrik mühendisi ve yatırımcılara seminerler vermektedir. 2014 yılından itibaren, Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde, yönetim kurulu üyesi olarak aktif görev almaktadır.