Murano Cam Sanatına Defne Koz Yorumu: (Italamp) Markasından RAMI

Başarılı tasarımcılardan Defne Koz, TEPTA Aydınlatma’nın temsilciliğini yürüttüğü Italamp markası ile işbirliği yaptı. Koz, İtalya’nın geleneksel Murano cam sanatına kendi yorumunu getirdi ve Rami isimli aydınlatmayı tasarladı.

TEPTA Aydınlatma bünyesinde yer alan Italamp, yeni aydınlatma tasarımı Rami’yi tanıttı. Defne Koz + Marco Susani tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan Rami, üfleme cam sanatı ile üretilen büyük ebatlı bir sarkıt aydınlatma olarak dikkat çekiyor.

Big See Product Design Award ödülünün sahibi olan Rami, sarkıt kategorisinde çağdaş bir yorum olarak ön plana çıkıyor. Ağaç dallarını anımsatan organik formu ve şeffaf yapısıyla yaşam alanlarına doğayı taşıyan Rami, LED ışık kaynağı kullanıyor.

“Dinginlik içeren bir güzelliğe inanıyoruz; Rami, bağırmayan, ancak güzel nesneler, zevkli deneyimler, ilginç hikayeler ile hayatı zenginleştirmeye çalışan, yüksek kaliteli bir tasarım” diyerek tasarım çizgisini anlatan tasarımcı Defne Koz, Rami’yi tasarlarken Murano’nun cam zanaatını 21. yüzyıla taşımak istediğini vurguluyor.

Bu modern yorumda Rami, eski aristokrat avizelerin en önemli karakterini koruyor; ışığın kırılması ve yansımaları ile zenginleştirilmiş parlak bir “bulut” gibi büyük ve resmi yemek odalarına veya otel lobilerine kusursuz bir şekilde uyum sağlıyor.

145 cm genişliğe sahip olan Rami, 68cm yüksekliğe sahip. Tasarım, üç süspansiyon noktası ile farklı ebat ve hacimler oluşturulmak üzere modülasyona izin veriyor.

Ürün kalitesi ve sunduğu tasarımlar ile 1975’ten bu yana dekoratif aydınlatma pazarında itibarı yüksek markalardan biri olan Italamp, çağdaş ürünler yaratmak için özgün ve zarif çözümler sunuyor. Italamp koleksiyonlarına TEPTA Aydınlatma’nın Levent, Nispetiye’de yer alan merkezinden ulaşabilir ve deneyimli proje ekibinden ihtiyaçlarınız için her zaman süpervizyon hizmeti alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için:  www.tepta.com


Defne Koz:
1964 yılında Ankara’da doğan Defne Koz, 1981 yılında TED Kolejini bitirmiştir. Eğitimine Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmiş ve 1987- 88 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde düzenlenen atölyelere katılmıştır. 1989 yılında Milano’da bulunan Domus Academy Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne giren Koz, yüksek lisans projesinde Prof. Alberto Meda ile açık ofisler için kahve makinesi tasarlamıştır. Çalışmalarını Chicago ve Milano’dan yürüten endüstriyel tasarımcı Defne Koz, elektronik, mobilya, kent mobilyası, ev aksesuarları, aydınlatma sistemleri, masa üstü ürünleri ile ev ve ofis iç mekan tasarımları üzerinde çalışmaktadır. Koz’un müşterileri arasında İtalya merkezli Pirelli, Alessi, FontanaArte, Replastic, Egizia, Foscarini, Cappellini/Progetto Oggetto, Steel, RSVP, Gabbianelli, Rapsel/Nito ve Mobileffe, Almanya merkezli Authentics, WMF ve Rosenthal, Japonya merkezli Sharp, Nissan ve Casio ile Türkiye merkezli Alparda, Nurus, Decorum/s, MPD ve Eczacıbaşı bulunmaktadır.