(Pera Müzesi)’nde İki YENİ Sergi!

"Minyatür 2.0" sergisi / Halil Altındere - Kanuni Sultan Süleyman Cuma Namazına Gidiyor, 2020

Suna ve İnan  Kıraç Vakfı Pera Müzesi, baharı 26 Mart’ta açılacak iki yeni sergiyle karşılıyor. “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” başlıklı sergi, minyatür sanatının, farklı coğrafyalardan sanatçıların güncel yorumlarıyla günümüz dünyasında nasıl yaşayabileceğini tartışmaya açıyor. “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” sergisi ise sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi sınıfında yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük dönemi görsel sanatlarından bir seçki sunuyor.

Pera Müzesi’nin yeni sergilerinden “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür”, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 13 sanatçının, minyatür sanatını güncel bir bakışla yorumlayan eserlerini bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Azra Tüzünoğlu ve yardımcı küratörlüğünü Gülce Özkara’nın üstlendiği sergi, izleyiciyi, bir sanat formu ya da dünyaya bakış yöntemi olarak minyatürü tanımaya; şimdiki zamanı, geçmişi ve geleceği birlikte hayal etmeye çağırıyor. Bu sergide, yüzyıllar önce formüle edildiği bağlamın ötesinde, hem biçim hem içerik olarak farklılaşan güncel minyatür; sömürgecilik, oryantalizm, ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, toplumsal şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi konulara odaklanıyor. Hamra Abbas, Rashad Alakbarov, Halil Altındere, Dana Awartani, Fereydoun Ave, CANAN, Cansu Çakar, Hayv Kahraman, Imran Qureshi, Nilima Sheikh, Shahpour Pouyan, Shahzia Sikander ve Saira Wasim’in, heykelden videoya, desenden yerleştirmeye çeşitli mecralarda yorumladıkları eserleri izleyiciyle buluşturuyor ve minyatürün günümüz dünyasında nasıl var olabileceğinin araştırmasını yapıyor.

“Minyatür 2.0” sergisi / Imran Qureshi – Ilımlı Aydınlanma, 2009

“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” başlıklı sergi sanatseverleri, Arnavutluk’un yaklaşık kırk yıllık diktatörlük dönemini yansıtan görsel sanatlarla canlı bir diyalog kurmaya davet ediyor. Küratörlüğünü Artan Shabani’nin üstlendiği sergi, sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi kitleleri arasında yaymayı amaçlayan, siyasal yönelimli bir tavrın hâkim olduğu diktatörlük dönemi görsel sanatlarından bir seçki sunuyor. Sergide yer alan eserler dönemin gündelik hayatı, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konuları ele alıyor, aynı zamanda uzun süre dünyanın geri kalanından yalıtılan Arnavutluk halkının kültürel kimliğini daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

“Bir Rüyanın İnşası” sergisi / Safo Marko Zef Shoshi – Arnavutluk İşçi Partisi’nin 30 Yılı, 1971

“Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” ve “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” sergileri, 26 Mart – 28 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Pera Müzesi:
Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005’te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.