(Let’s Some Magic), (Biletix) için Hazırladığı ANAMORFİK ENSTALASYON İşini Anlatıyor…

Tasarım, animasyon ve prodüksiyon alanlarında hizmet veren multidisipliner bir görsel iletişim tasarımı stüdyosu olan Let’s Some Magic, Biletix’in Yılın Bileti Ödül Töreni için hazırladığı işi bi_özet’te anlatıyor:

“Bu proje, Biletix’in 2019 yılında ikincisini gerçekleştirdiği Biletix Yılın Bileti Ödül Töreni için hazırladığımız anamorfik enstalasyondur.

İşverenden gelen brief, izleyicinin ilk bakışta tanımlayamayacağı ancak belirli bir açıdan bakıldığında anlaşılabilecek bir kurulum yapmamız yönündeydi. Materyal olarak iki boyutlu plakalardan oluşan ve Biletix’in bünyesinde bulunan farklı konseptlerdeki etkinlikleri temsil eden grafikler kullanmamız önerildi. Biz de bu projeyi; sadece karşıdan bakıldığında tanımlanabilen iki boyutlu grafik konseptinin yerine -tekil olarak da olsa- farklı açılardan bakıldığında tanımlanabilir üç boyutlu objelerle de kurulabilecek şekilde hayal ettik. Amacımız ilk karşılaşmada tanıdık objelerden oluşan ama doğru açıya gelene kadar anlamsız gibi duran eklektik bir ‘Biletix’ kompozisyonu oluşturmaktı.

Materyal olarak Eminönü, Cihangir, İstiklal gibi İstanbul’un farklı lokasyonlarında bulunan çeşitli antikacı, kostümcü ve ikinci elcilerden topladığımız, Biletix dünyasına atıfta bulunan objeler kullandık. Dil bütünlüğünü sağlamak için aynı renge boyadığımız bu objeleri anamorfik kompozisyonda Biletix yazısını oluşturacak şekilde konumlandırdık.

İnsanlar, anamorfik olarak adlandırılan teknikle yapılan işlere yeni yeni aşina olmaya başlıyor. Gerek verdikleri reaksiyonlar gerekse tüm bu sürecin bizim açımızdan yarattığı deneyim bu projeyi bizim için akılda kalıcı ve paylaşılmaya değer kılıyor.” Let’s Some Magic


İşveren: Biletix
Tasarım, Konsept, Proje Yönetimi: Let’s Some Magic
Modelleme: Tunahan Karaman
Uygulama: Emre Gürsoy, Timuçin Gözaydın