(YAPEX) Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı Açıldı!

Akdeniz Tanıtım A.Ş tarafından düzenlenen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi’nde açılan fuara 40’a yakın belediye katıldı. Tarihi ve Kültür mirasını koruma amacı taşıyan Tarihi Kentler Belediler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı destekleriyle gerçekleştirilen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Fuarı’nın açılışına ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen, Tarihi Kentler Belediyeler Birliği Başkanı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile birçok kent ve ilçe belediye başkanları katıldı.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaptığı konuşmada, tarihi ve kültür mirası korumada birçok zorluklar yaşandığını söyledi. Anadolu’nun dört bir yanının tarihi eserle çevrili olduğunu belirten Sözen, kültürel mirasın korunmasında Antalya’nın  çok dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Metin Sözen şöyle konuştu: ”Çocukluğum, gençliğim Antalya’da geçti. Bu kadar çok antik kenti olan Antalya’nın tarihini, geçmişini geleceğe taşımak isteyen bu kentte doğaya uyumlu çalışmalar yapılmalı. Çok dikkatli olunmalı. Aklımızı başımıza almalıyız. Mirasyedi anlayışı ile davranılmamalı. Tarih ve kültür mirası korumada yeni bir ideolojiye ihtiyaç var. Yerel yönetimler olmadıkça, yerel halk bilinçli olmadıkça merkezi hükümet bunlara ulaşamaz. Kendi kimliğimizi ve kültürümüzü koruyacağız. Türkiye’de değişime evet ama yozlaşmaya hayır.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de turizm sezonunda bu yıl 16 milyon turist ağırladıklarını bunun yerli turistle birlikte 20 milyona ulaştığını belirtti.

Antalya’nın sadece deniz kum güneş olmadığını ifade eden Böcek, Antalya’nın tarihi ve doğasının çok zengin olduğuna dikkat çekti. Böcek, “Yerel yönetimler olarak tarihi ve kültürümüze sahip çıkacağız” dedi.

Fuarın açılış kurdelesi kesildikten sonra Prof. Dr. Metin Sözen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve fuara katılanlar Tarihi Kentler Birliği 2018 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda başarı ödülü alan belediyelerin stantlarını ziyaret ederek projeleri inceledi.

Tarihi Kentler Belediyeler Birliği 2018 yılı Ödül alan belediyelere ödülleri 8 kasım Çarşamba günü verilecek.

Açılışa ve ilk güne dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.