(Ergün Mimarlık) CITYSCAPE AWARDS 2018’de FİNALİST Oldu…

Atlaspark AVM

Ergün Mimarlık, Atlaspark AVM ve Mermerler Plaza projeleriyle Cityscape Awards 2018’de 2 ayrı kategoride finalist oldu.

1995 yılında kurulduğu günden bugüne farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan Ergün Mimarlık, dünyanın en önemli gayrimenkul ve mimarlık buluşmalarından biri olarak kabul edilen Cityscape Global kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de 2 projesiyle uluslararası jüri tarafından finalist olarak seçildi. Bu yıl 16’ncı kez gerçekleştirilen Cityscape Awards 2018’de Ergün Mimarlık; “Retail Project Award” kategorisinde 2015 yılında hizmete açılan Atlaspark AVM, “Commercial Project Award” kategorisinde ise inşaatı 2016 yılında tamamlanan Mermerler Plaza ile yarışacak.

Mermerler Plaza

2 – 4 Ekim 2018 tarihleri arasında Dubai’de gayrimenkul ve mimarlık sektörünü bir araya getirecek Cityscape Fuarı kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de çeşitli kategorilerde projeler ve inşa edilmiş yapılar yarışacak. Finale kalan projeler 30 Eylül 2018 tarihinde mimar ve işveren tarafından yapılacak sunumlar ile uluslararası jürinin karşısına çıkacak ve ödüller 2 Ekim 2018 tarihinde InterContinental Dubai Festival City’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Finale kalan projeler Cityscape Global sergisinde uluslararası yatırımcı ve mimarların ziyaretine açık olacak.


Atlaspark AVM:
Sultanbeyli’de inşa edilen AVM’nin en önemli ayırt edici özelliklerinden birisi hem TEM çevre yolu üzerinde, hem de Sultanbeyli’nin merkezi sayılabilecek, cadde üzeri ticaret yaşantısının bir hayli geliştiği bir bölgede yer almasıdır. Fatih Caddesi gibi bölge için önemli bir ticari aksın üzerinde olması ise proje tasarımını etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bina tüm ofis ve AVM girişlerini bu caddeden almaktadır. Fatih Caddesi cephesindeki dükkanlar, zeminde caddedeki alışveriş aktivitesini sürdürmek için, istenirse dışarıdan kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Üst kotlarda, güneye ve caddeye yönlendirilmiş açık terasların ve yüksek ofis binasındaki kat bahçelerinin de varlığıyla bu cephede bir yaşantı kurgulanarak, caddedeki insan hareketinin ve ticari işleyişin sürekliliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Yapı iki masif blok olarak ele alınmıştır. İki blok arasında kalan cam kısım girinti şeklinde geri çekilerek, Fatih Caddesi tarafında tanımlanan yaya hareketi sürekliliğinin ve yaşantının binanı içine doğru sokulmasını ve bu alanda üzeri saçakla örtülü kamusal bir meydan oluşturulmasını sağlamaktadır.

Mermerler Plaza:
Mermerler Plaza, mimari karakterini ve yerleşim ilkelerini, çevredeki yapı ve yol örüntüsünü ön planda tutarak oluşturan bir ofis yapısıdır. Anadolu yakasının en önemli ticaret merkezlerinden Kozyatağı’nda, E-5 Otoyolu ile Bayar Caddesi’nin arasında yer almaktadır. Yapı, iki kademeli olarak çözümlenmiştir. Bayar Caddesi tarafındaki blok, caddenin ortalama yüksekliğine uyacak şekilde alçak tutulmuştur. E5 tarafında ise yakın çevredeki benzer örnekleri de göz önünde bulundurularak bina yükselmektedir. Zeminde ise yüksek yapı iki kat yüksekliğinde boşaltılarak, Bayar Caddesi’ndeki yaya sirkülasyonunu ve ticari potansiyeli yan yol ile birleştiren bir pasaj oluşturulmuştur. Leed Gold setrifikalı bina, kat bahçeleri kullanılarak yatayda ve düşeyde parçalanmış, farklı malzeme kullanımıyla ayrıştırılmış kütlelerin kompozisyonu şeklinde ele alınmıştır. Bu yöntem, ölçek konusunda yapının çevreye uyum sağlamasında esneklik sağlamaktadır.

Ergün Mimarlık:
Ergün Mimarlık; Dr. Ender Ergün ve Y. Mimar Cavit Ergün tarafından 1995 yılında, İstanbul’da kurulan mimarlık ve tasarım stüdyosudur. 2007 yılında Y. Mimar Eser Ergün’ün ortak olarak katılımıyla kolektif bir üretim modeli benimseyen ekip, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında taze ve yeni fikirler üretmeyi amaçlar. Tasarladığı yapıların mekansal bütünlüğünü sağlamak amacıyla, 2012 yılından bu yana, Mimar Zeynep Yapar Ergün ve Mimar Esat Özkan’ın iç mimari bölümünü kurmasıyla, iç mimari projeler de üreterek, mimari pratikleri iç mekan çözümleri ile bir araya getirir.

Kuruluşundan itibaren farklı ölçeklerde konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, sosyal ve kültürel tesisler gibi geniş bir yelpazede mimarlık ve iç mimarlık hizmeti veren Ergün Mimarlık, üretmekte olduğu projeleri çevresel bağlamı ve kentsel bütünlüğü ile ele alan bir tasarım anlayışına sahiptir. Tasarım sürecinde yapıların uygulanabilirliğini öngörerek, gerçekçi ve akılcı yaklaşımlar tercih eder. Kullanıcı deneyimini mekansal tasarımın odak noktasında tutarak tasarladığı yapıların ve mekanların kullanıcıda heyecan ve ilgi uyandırdığı bir atmosfer kurgulamayı hedefler.

Üretim sürecinin gelişmesi için yarışma pratiğinin önemini yadsımayan ekip, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında 5’i birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller aldı. Ergün Mimarlık tarafından projelendirilen Mermerler Plaza, Nida Kule Göztepe, Nidapark Beşiktaş, Palladium Antakya, Pendik Cebeci Residences, 3S Firuze Konakları Satış Ofisi yapıları, European Property Awards, World Architecture Community Awards, Sign Of The City Ödülleri ve Arkitera Mimarlık Yıllığı Seçkileri gibi ulusal ve uluslararası bir çok platformda ödüller aldı.

Ergün Mimarlık, tüm üretim süreçlerini kendi bağlamı içerisinde ele alıp sorgulayarak, kent kültürüne katkıda bulunan, kullanıcı odaklı mekanlar ve yaşam çevreleri tasarlar.