(Hotpoint)’ten, Gıda İsrafını Azaltan Çözümler!

Beyaz eşyada 100 yılı aşkın tecrübesiyle dünyanın bir numaralı beyaz eşya üreticisi Whirlpool bünyesinde faaliyet gösteren Hotpoint, 17-22 Nisan tarihlerinde Milano’da düzenlenen mutfak eşyaları fuarı Eurocucina’da gıda israfını önlemek üzere tasarlanmış yeni teknolojilerini ve ev aletlerini sergiledi.

Hotpoint’in Gıdaya Özen Gösterme Kültürü kapsamında ziyaretçilerle buluşan yenilikleri arasında yemekleri saklamayı ve hazırlamayı daha eğlenceli hale getiren akıllı ve birbiriyle bağlantılı ev aletlerinden, lezzetli ve taze gıdalar sunan fırına kadar birçok ev aleti bulunuyor. Bunun yanı sıra Hotpoint’in tüm dünyada gıda israfıyla mücadele için başlattığı sorumluluk projesinin detaylarını da öğrenen ziyaretçiler, gıda ile her etkileşimin daha mutlu, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir olabileceğini deneyimledi. 

Hotpoint’in 2019 Ankastre Koleksiyonu’nda sergilenen ürünlerde sınıfının en iyisi mutfak aletleri setinin yanı sıra fırın, mikrodalga fırın ve kompakt kombi buharlı fırının sahip olduğu internet bağlantısı özelliği sayesinde, yemek ile olan ilişkimiz yeniden tanımlanıyor. Hotpoint standını ziyaret edenler, tarif seçip hazırlamaktan ideal bulaşık makinesi programını ayarlamaya ve kirli bulaşıkları yıkamaya kadar birçok özelliği barındıran ve kişiselleştirilmiş mutfak deneyimi yaşatan Hotpoint Home Net uygulamasını da ilk defa görme fırsatı buldu. 2019 Ankastre Koleksiyonu, aynı zamanda yeni bir indüksiyonlu ocak, T-şeklinde davlumbaz ve yeni dikey davlumbazlara da ev sahipliği yaptı. Hotpoint’in buharda yemek pişirme deneyimini yaşatan buharlı fırın serisi ise yemeklere ayrı bir lezzet kattı.

Gıda israfını azaltmak için Gıdaya Özen Gösterme Kültürü

İnsan tüketimi için üretilen yemeklerin üçte biri ya kayboluyor ya da israf oluyor ve 2020’ye geldiğimizde bu oranın %40 olması bekleniyor. Sadece Avrupa’da her yıl 88 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Gıda israfı sorununun çözümü; aralarında daha dikkatli alışveriş yapma, daha iyi gıda saklama, gıdaların bozulmasına dur demek için daha iyi soğutma ve hatta kalanları lezzetli yemeklere çevirmek için daha iyi yemek pişirme becerileri de bulunan bir dizi alanda daha akılcı düşünmeyi gerektiriyor. Buradan hareketle Hotpoint, “Gıdaya Özen Gösterme Kültürü” (Food Care Culture) adını verdiği yeni vizyonunu da fuarda tanıttı.

Hotpoint standında ziyaretçiler, bu önemli adımların her biri hakkında daha fazla bilgi alabildi ve aynı zamanda Hotpoint serisindeki, gıda saklamayı ve yeniden kullanmayı daha kolay hale getiren pek çok ürün özelliğini keşfetti.

Bu ürünler arasında doğrudan dondurucudan çıkarıp yemek pişirmeyi mümkün kılan “Frozen Bake” özellikli fırınlar veya yemeğin her yerini eşit ısıtmak için en iyi ayarı ve zamanlamayı otomatik olarak belirleyen “Dynamic Reheat” ve “Dynamic Defrost”programlı mikrodalga fırınlar yer aldı. Yemekleri yeniden ısıtmak için buhardan yararlanan yeni kompakt buharlı fırınlarda da bulunan benzer özellikler sayesinde soğuk veya donmuş ürünlerden yemek yapmak da gıda israfını önlüyor.


Hotpoint:
1911 yılında Amerika’da kurulan ve bir Whirlpool Corporation markası olan Hotpoint, evin her alanında maksimum konfor sunmak için yenilikçi ürünler tasarlıyor. Sürekli geliştirilen ve yenilenen teknolojisiyle öne çıkan ürünler, mükemmel performansı, yüksek verimliliği ve sağladığı enerji tasarrufuyla hayatınıza değer katıyor.