(Tasarım Bakkalı) Mayıs Sergisi: Vahit Tuna “Son Görülme”

Vahit Tuna’nın “Son Görülme” isimli yapıtı, 5 Mayıs 20018 Cumartesi günü saat 19.00’dan itibaren, Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan Tasarım Bakkalı’nda izleyicisiyle buluşacak.


Açılış: 5 Mayıs 2018  19:00

Sergi: 5 Mayıs 2018 – 27 Mayıs 2018


      

 “Son Görülme” Tuna’nın yakın dönem işlerinde üzerine sıklıkla eğildiği; ölüm, kayıp ve yitim gibi kavramlardan yola çıkarak üretildi. Sosyal Medya’nın artık insanların uzvu haline geldiği bu zaman diliminde, çevrimiçi ve çevrimdışılık gibi durumlar bu yeni yaşantı tipi içerinde farklı bir ‘varolma’ alanına işaret ediyor. Son görülme zamanı, kişinin o medya içerisinde en son ne zaman aktif olduğuna işaret eder, kişi tekrar o medyada görülene kadar da son görülme zamanı değişmez, sabitlenir. Bir tür program tarafından kontrol edilen son görülme zamanı, gerçek zaman ile ilintisiz olarak hareket eder. Gerçekte tanıdığımız birini en son ne zaman gördüğümüzü belki hatırlayamayız, ancak bu yeni tür ‘var olma’ alanında bu çok keskin ve nettir aynı zamanda da muğlaktır. Kişi bu medya içerisinde belki de bir daha hiç görülmeyecektir ve endişe tam da burada başlamaktadır.

Yapıt, 24 saat Tasarım Bakkalı vitrininde izlenebilir.


Vahit Tuna
1971 yılında Edremit’te doğdu. MÜGSF Grafik Bölümü’nü bitirdi. 2002-2003 yılları arasında burslu olarak Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Akademie Schloss Solitude’de bir yıl süresince çalıştı ve ilk kişisel sergisini açtı. Tuna, yurtiçi ve yurtdışı birçok grup sergisine katılmıştır, ilki 2003 yılında Stuttgart’da, diğerleri; 2008 Hafriyat Karaköy “Egzersiz”‘i, 2011 Tütün Deposu “Hep seyirciyiz…”‘i, geçtiğimiz 2017 yılında  ise tek bir kişisel sergiyi 4 farklı mekana yaydığı “Pşisel Sergi”‘yi gerçeklestirmiştir. Tuna 2006’dan bu yana Masa Projesi’ni yürütmektedir. Sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir. 

Tasarım Bakkalı

Tasarım Bakkalı, açık bir sanat ve etkinlik alanı. Yerel sanatçı ve tasarımcıların uğrak yeri, ürünlerini izleyici ile paylaştıkları bir vitrin, açık alan. 

“Ulaşılabilir sanat ve ulaşılabilir tasarım” mottosu ile yola çıkan Tasarım Bakkalı, aynı felsefe ile üreten sanatçı ve tasarımcılar için bir vitrin olarak çok renkli ve çok sesli bir platform. Tasarım Bakkalı’nda geridönüşüm, yeniden işlevlendirme gibi günlük hayata dair tasarım ürünlerin yanı sıra kolektif bilinç, serbest üretim, sürdürülebilirlik kavramlarını işleyen sergiler hayata farklı açıdan bakan hedef kitle ile buluşuyor. Kurucuları mimar Işıl Şipal ve fotoğraf sanatçısı Yunus Emre Akçora için Tasarım Bakkalı, kısaca sanatçıların hayal ettiklerini hayata geçirebilecekleri bir mekan. 


Tasarım Bakkalı Cumartesi ve Pazar günleri 12.00-18.00 saatleri arası açık.

“Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2017-2018” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.    

tasarimbakkali.com.tr