(Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu)’nun YENİ BAŞKANI Suat Çalbıyık Oldu!

Türkiye yapı sektörünün en önemli tedarikçilerini çatısı altında barındıran Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nun (YÜF) 18 Nisan 2018 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu’nda, Başkanlığa oy birliği ile Oyak Holding Çimento, Beton ve Kağıt Grup Başkanı Suat Çalbıyık seçildi.

6 üye Birlik ile faaliyet gösteren ve ülke çapında 91 bin 350 kişiye doğrudan, yaklaşık 700 bin kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlayan YÜF, 2017 yılında yaklaşık 10 milyar dolar ciro elde ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

Suat Çalbıyık

Dünya genelinde 7 entegre çimento fabrikası, 3 öğütme/paketleme tesisi, 50’nin üzerinde Hazır Beton tesisi, 1 entegre kağıt ve kağıt torba üretim tesisi ile 3 agrega terminali bulunan Oyak Çimento, Beton, Kağıt Grup Başkanı olan Suat Çalbıyık ,görevi Eylül 2014’ten bu yana YÜF Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Şefik Tüzün’den devraldı.

Tüzün, yaklaşık 3,5 yıldır başarıyla devam ettirdiği Yönetim Kurulu Başkanlığı makamını görev süresi dolması sebebiyle Suat Çalbıyık’a devretti.

YÜF’ün 5. Başkanı olan Çalbıyık, Türkiye çimento sektöründe faaliyet gösteren ve bünyesinde bulunan 7 entegre çimento üretim tesisi ile sektörün en önemli aktörlerden biri olan Oyak Çimento, Beton, Kağıt Grubu Başkanı olarak görev yapıyor.

YÜF Yönetim kurulu üyelerinin görev dağılımı:

Yönetim Kurulu Temsil ettiği Kuruluş Görevi
Suat ÇALBIYIK TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı
Yavuz IŞIK THBB Başkan Vekili
Şevket KORUÇ AGÜB Sayman Üye
Erol ÜÇÜNCÜ KİSAD Üye
Emrah ERTİN KÜB Üye
Günkut BARKA TPB Üye
Feyyaz ÜNAL TÇMB Üye

 

Denetleme Kurulu:  Temsil ettiği Kuruluş Görevi
Hakan ATAKÖY TPB Başkan
Süleyman ALKAYA KİSAD Başkan Yardımcısı
Sadık KALKAVAN THBB Üye

 

Genel Sekreter Temsil ettiği Kuruluş Görevi
 İsmail BULUT TÇMB Genel Sekreter

Yapı Ürünleri Üreticileri:
Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) 22 Şubat 2005 tarihinde, Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), Kireç Sanayicileri Derneği (KİSAD), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Türkiye Prefabrik Birliği (TPB) tarafından, yapı ürünleri sektörünün rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde daha etkin hale getirilmesi hedefiyle kurulmuştur. Beton Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) de 3 Kasım 2006 tarihinde federasyon üyesi olmuştur.