(Smart Energy), Panel Üretimini İlk Yılında İKİ KAT Artırıyor!

Güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından Smart Energy, Ağustos 2017’de üretime başlayan Gebze’deki güneş paneli üretim tesisinin kapasitesini artırıyor. Halen devam eden yeni yatırımlar ile tesisin yıllık 400 MW olan kapasitesi kısa bir sürede 800 MW’a ulaşmış olacak.

Smart Energy, bir yandan yeni güneş enerjisi santralleri (GES) yatırımlarına devam ederken, diğer yandan güneş paneli üreticisi olarak büyümesini sürdürüyor. Gebze’de 23.500 m2’lik alanda güneş paneli üretimi yapan Smart Energy, ilk yılında kapasitesini iki katına çıkarma kararı aldı.

Dünyanın 500 büyüğü arasında yer alan Çin devlet firması SUMEC’le stratejik ortaklık yaparak, tüm dünyada kabul görmüş kalite standartlarının ötesinde premium Phono Solar ve Smart Solar markalı yeni nesil güneş panelleri üreten Smart Energy, mevcut haliyle yıllık 400 MW olan kapasitesini arttırmak için yeni üretim hatlarının siparişini verdi. Birkaç ay içerisinde devreye girecek yeni hatlar sayesinde fabrikanın yıllık kapasitesi 800 MW’a ulaşmış olacak.

Halil Demirdağ

Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, bu konuda şu bilgileri verdi: “Dünyanın en kaliteli güneş paneli üreticilerinden biri olarak gigawatt kapasiteli üretim yapabilen bir şirket olma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza hız verdik. Fabrikamızın açılışını yaparken hedefimizin en kısa sürede 1.200 MW’lık tam kapasite ile üretim yapmak olduğunu açıklamıştık. Tüm planlarımızı da bu doğrultuda yaptık. Şimdi emin adımlarla bu hedefe doğru ilerliyoruz. Birkaç ay içerisinde devreye alacağımız yeni hatlar sayesinde fabrikamızın yıllık kapasitesini iki kat artırmış olacağız. Tam otomatik istasyonlarla donatılmış üretim hatlarının siparişini verdik. Bu hatlar devreye girdiğinde hedeflerimizde bir adım daha yaklaşmış olacağız. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı ne kadar aktif hale getirebilirsek, ülke ekonomisine ve doğaya o kadar katkımız olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

HEDEF DAHA ÇOK İHRACAT

Yurtiçi ve yurtdışından gelen taleplere yanıt verebilmek için kısa sürede kapasite artırım kararı aldıklarını belirten Demirdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede ülkemizdeki güneş enerjisi sektörüne değer katmaya devam edeceğiz. Üretime geçişimizin ilk ayında ilk teslimatımızı yaptık, daha ilk yılımızı doldurmadan da ihracata başladık. Türkiye’de ürettiğimiz yüksek kaliteye sahip panelleri Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine de ihraç etmek istiyoruz. Bir diğer hedefimiz de güneş hücrelerini Türkiye’de üretmek. 2018 yılında hücre üretim hattının da müjdesini vermeyi istiyoruz. Tüm yapılanmamızı bu hedefler doğrultusunda oluşturduk, planlarımızı buna göre yaptık ve büyümemizi sürdüreceğiz.”

Ürünlerinin arkasında hem Smart Energy’nin hem de SUMEC’in yenilikçi ve premium ürün anlayışı olduğunu ifade eden Demirdağ, “Ar-Ge’mizi daha da güçlendirerek üstün kalitemizle sektörde adından söz ettiren bir firma olacağız. GES yatırımcısı olarak da güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenlere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.


SMART ENERGY:
Yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarına 2009 yılında Güneydoğu Avrupa’da başlayan Smart Energy, halen Balkanlar’da ve Türkiye’de hizmet vermektedir. Smart Energy mühendislik hizmetlerinin yanı sıra, yatırımcı olarak da güneş enerjisi sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktadır. Smart Energy’nin kendi GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımları, 2017 yılı itibariyle yurtiçi ve yurtdışında toplam 100 MW’ı aşmıştır. Türkiye’de ve Avrupa’da büyümeye devam eden Smart Energy, Çin Devlet firması SUMEC’in ortaklığında Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Tembelova’da 23.500 metrekarelik alanda faaliyete geçirdiği güneş paneli fabrikasında üretim yapmaktadır.