(Bilsart)’ın MART Ayı Sergi Programı Açıklandı!

Bilsart’ın Mart ayı sergi programı dahilinde Başak Kaptan’ın “Havalanma Mesafesi  – Distance To Takeoff” isimli sergisi 7 Mart’ta açılıyor. Sergi, “Sanat Konuşmaları V: Başak Kaptan & Lewis Johnson” etkinliğiyle beraber açılacak.

23 Mart – 04 Nisan tarihleri arasında ise Pınar Öğrenci’nin “Un Peso” isimli sergisi “Sanat Konuşmaları VI: Pınar Öğrenci & Derya Yücel” etkinliğiyle beraber 23 Mart’ta açılacak.


BAŞAK KAPTAN
HAVALANMA MESAFESİ
07 Mart – 20 Mart 2018

Başak Kaptan

Bilsart, Başak Kaptan’ın “Havalanma Mesafesi” isimli sergisine 07 Mart – 20 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Başak Kaptan’ın 2017 tarihli video çalışmasından alıyor.

“Havalanma Mesafesi”, REM Artspace’te Başak Kaptan’ın kişisel sergisi “Arboretum” kapsamında 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında görüldü. Serginin küratörlüğünü Lewis Johnson yapmıştı. İkinci kez Bilsart / REM Artspace işbirliğiyle Bilsart’ ta gösterilecek olan video, Başak Kaptan ve Lewis Johnson’un karşılıklı konuşmasıyla beraber 07 Mart’ta açılacak.

Başak Kaptan’ın son video çalışması olan “Havalanma Mesafesi” , belirsiz beyaz bir duvarın önünde arka arkaya beliren çam kozalakların duvara çarpmalarını ve parçalanmasını gösterir. Ağır çekimle kaydedilmiş bu videoda fırlatılan ve duvardan geri tepen kozalakların parçalanışı ve düşüşüyle, sanatçı mahalle arasında rastladığı çocukların oynadığı savaş oyunlarını bir anı haline getirir. Bu anılaştırma, 2015’ten bu yana Güneydoğu’da yaşanan çatışmaların neden olduğu ve “basit anlamıyla bedensel hasarların ötesine geçen tehditlere de tepki olarak ortaya çıkar”.


PINAR ÖĞRENCİ
UN PESO
23 Mart – 04 Nisan 2018

Bilsart, 23 Mart – 04 Nisan tarihleri arasında Pınar Öğrenci’nin “Un Peso” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini sanatçının ilk defa görülecek olan 2018 tarihli video çalışmasından alıyor.

Fotoğraf: Elif Kahveci, Art Unlimited izniyle

“Un Peso”, Meksika’nın Akapulko şehrinde denize dalarak, tekne bekleyen turistlerin suya attığı bozuk paraları bulmaya çalışan çocukların hikayesi. 1950 ve 60’larda Holywood yıldızları ve Amerikan sosyetesinin gözdesi olan Akapulko, son yıllarda çoğunlukla şiddet haberleri ile anılır ve turistik cazibesini kaybederken şehri sadece yerli turistler ziyaret eder. Eski ışıltısından eser kalmayan bu dekadans şehir, bağlı olduğu Guerrera bölgesinin uyuşturucu kartelleri, şiddet haberleri, kaybolan ya da öldürülen gençlerin ve kadınların hikayesiyle anılmaya başlar.

‘Un Peso’, 2017, sanatçının izniyle

Pınar Öğrenci, 2015 yılında De Las Fronteras Bienali için Meksika’da bulunduğu süre içinde Guerrera bölgesinde kaçırılan 43 üniversiteli gençle ilgili çalışırken, Akapulko’da tesadüfen karşılaştığı dalgıç çocukları kamerasıyla kaydeder. Guerrero ile Oxaca sınırındaki Costa Chica’dan göçen yerli balıkçıların, yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocukları, bir zamanların meşhur turizm şehrinde denizden kazandıkları bozuk paralarla yaşar. Suyun içinde dans edercesine yüzen çocukların masum imgesi, şehirdeki yaygın şiddet ve ekonomik eşitsizliğin üstünü örter gibi görünse de aslında onu açığa çıkarır.